15 listopada br. w naszej szkole zakrólowała tabliczka mnożenia! – włączyliśmy się w obchody XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Przybywający do szkoły uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test na wejście, wspiąć się po stopniach wiedzy, a także wyszukać na szkolnych korytarzach przykłady działań zawierające błędy, by wymienić je u nauczycieli matematyki na cukierki. Strażnicy Tabliczki Mnożenia przemierzali szkolne korytarze, odpytując uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, a także napotkanych w szkole rodziców J (przecież tabliczka mnożenia przydaje się przez całe życie). W czasie lekcji matematyki nasi uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach rozwijających umiejętność szybkiego mnożenia, a wybrane spośród dzieciaków komisje egzaminowały swoich rówieśników przyznając certyfikaty „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i rozdając słodkie narody.
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 2
Akcja „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach 2024”
W dniach 22 października - 8 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla mieszkańców Kresów Wschodnich pod hasłem: „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców przygotowano aż 55 paczek zawierających artykuły szkolne, żywnościowe oraz książki dla dzieci i młodzieży. Zebrane dary zostały przekazane do punktu zbiorczego w siedzibie Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej, skąd wyruszyły już w dalszą drogę, by przynieść iskierkę świątecznej radości naszym rodakom.
Dziękujemy za okazane serce i wielką hojność!
Monika Smugała-Konop
Wycieczka na Błatnią 3b
W piątek 25 października uczniowie klasy 3b udali się na wycieczkę w góry. A dla niektórych była to pierwsza w życiu wycieczka górska! Wyruszyliśmy z Jaworza Górnego żółtym szlakiem, który w pięknych okolicznościach polskiej złotej jesieni prowadził nas na szczyt Błatnia. Na górę dotarliśmy po około dwóch i pół godzinach pieszej, jakże dla niektórych wyczerpującej, wędrówki ;)
W schronisku posililiśmy się pysznymi naleśnikami, plackami i zupą pomidorową. Odpoczęliśmy trochę w promieniach jesiennego słońca i udaliśmy się w drogę powrotną. Po drodze zbieraliśmy piękne jesienne liście, patyki, kamyki i inne leśne skarby. Do domów wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Uczniowie 3b i Urszula Kasperek
PIKNIK VI B
Po miesiącu wytężonej nauki, 30.09.2024 r., uczniowie VIb udali się na zasłużony odpoczynek, a dodatkowo w wyjątkowy sposób uczcili Dzień Chłopca. Cała klasa wraz z opiekunami wyruszyli pieszo na boisko w Bierach. Na początku zorganizowano piknik i w tym czasie dzieci mogły zajadać ulubione przekąski, pieczone kiełbaskii oscypki. Po tej części uczniowie wzięli udział w zabawach ruchowych, podczas których świetnie się bawili.
W drodze powrotnej wszystkim towarzyszył dobry humor. Mimo zmęczenia, warto było wspólnie spędzić ten czas.
Agnieszka Sokół
Alicja Mikołajczyk
XXI edycja Pól Nadziei
21 października br. odbyła się Inauguracja tegorocznej XXI Edycji „Pól Nadziei” – akcji w ramach, której wspieramy Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Tydzień później przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza zasadzili przed naszą szkołą cebulki żonkili, by przypominały nam o konieczności niesienia pomocy chorym i potrzebującym.
Włączając się w akcję „Pola Nadziei” pragniemy jak co roku zorganizować Kiermasze z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Przygotujemy również pocztę walentynkową, a także powrócimy do tradycji „Słodkich dni” w naszej szkole, kiedy to będziemy rozprowadzać własnoręcznie upieczone babeczki, by zabrać środki finansowe na potrzeby bielskiego hospicjum.
Mamy nadzieję, że kiedy nasze żonkile zakwitną na wiosnę, będziemy mogli cieszyć się obfitymi owocami naszej pracy.
Monika Smugała-Konop
Konkurs "KRÓLOWIE POLSKI"
8 listopada przedstawiciel Rady Rodziców Pani Wioleta Filipiak wręczyła nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie pt. „KRÓLOWIE POLSKI”. Konkurs był skierowany do wszystkich dzieci i uczniów naszej szkoły. Miał na celu upowszechnienie wiedzy dotyczącej władców Polski, insygniów królewskich, a także zamków i pałaców, które zamieszkiwali nasi królowie. Uczniowie wyróżnionych prac otrzymali nagrody (bony do sklepiku szkolnego o wartości 30 zł.) ufundowane przez Radę Rodziców. Wyróżnione prace plastyczne zostaną zamieszczone w przygotowanym kalendarzu szkolnym na rok 2025.
Dziękujemy dzieciom i uczniom za piękne prace, a wychowawcom i nauczycielom za zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie, a także wzbogacania wiedzy na temat władców naszego kraju.
Gminny Konkurs Plastyczno-Literacki „KAMISHIBAI”
Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila w Świętoszówce serdecznie zaprasza do udziału
w II Gminnym Konkursie Plastyczno-Literackim „KAMISHIBAI”Kamishibai (kami – papier, -shibai – teatr) to tradycyjna sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach; forma teatru pochodząca z Japonii, nazywana czasem żartobliwie „telewizorem bez kabla”. Jej podstawowym elementem jest mała scenka wykonana z papieru lub drewna, w którą wsuwane są w odpowiedniej kolejności ilustracje do opowieści.
Cele konkursu:
-
Zachęcenie dzieci i młodzież do twórczości plastyczno-literackiej.
-
Promowanie twórczej aktywności o charakterze literackim.
-
Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych uczniów.
Regulamin konkursu:
-
Organizatorem konkursu jest nauczyciel wychowania do życia w rodzinie i języka polskiego w Szkole Podstawowej w Świętoszówce.
-
Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów z terenu gminy Jasienica.
-
Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie zestawu 6-14 ilustracji do dowolnie wybranego wiersza, rozdziału z lektury szkolnej/opowiadania lub samodzielnie napisanego utworu literackiego. Szczególnie mile widziane będą utwory mniej znane, promujące wartości rodzinne, postawę odpowiedzialności, tolerancji, koleżeństwa i życzliwości dla innych. Prace powinny być wykonane na papierze technicznym w formacie A3. Dzieląc wybrany utwór na fragmenty należy namalować/narysować lub przygotować do niego grafikę a tylną stronę ilustracji opatrzyć treścią. Karty przygotowuje się w specjalny sposób. Opowiadający bajkę widzi tylko tył kart z tekstem, które muszą posiadać właściwą numerację. Należy pamiętać o stronie tytułowej. Dozwolone techniki: malowanie, rysowanie, szkicowanie, wyklejanie, grafika komputerowa.
-
Prace mogą być wykonane indywidualnie, bądź w grupie (od dwóch do czterech osób). Grupy obowiązują wymogi co do ilości kart: dwie osoby minimum 6 kart, 3 osoby minimum 10 kart, cztery osoby 14 kart. Każdy uczestnik lub grupa uczestników może dostarczyć maksymalnie jeden zestaw ilustracji.
-
Ocenie podlegać będą pomysłowość, samodzielność, staranność oraz zastosowanie się do wymogów konkursu.
-
Prace konkursowe należy dostarczyć do Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce wraz z wymaganą zgodą na udział dziecka w konkursie (Załącznik nr 1) oraz z wypełnioną metryczką (Załącznik nr 2).
-
Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi, przechodzą na własność organizatora konkursu. Najlepsze prace zostaną wykorzystane w ramach innowacji „Bajanie w planie z Kamishibai” między innymi w szkolnej świetlicy oraz na dodatkowych lekcjach języka polskiego. Organizator zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystywania prac w ramach zajęć odbywających się w Szkole Podstawowej w Świętoszówce.
-
Prace prosimy przesyłać lub dostarczyć osobiście do 10.01.2025 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila w Świętoszówce Świętoszówka 40, 43-386 Świętoszówka z dopiskiem „KONKURS-KAMISHIBAI”.
-
Prace zostaną ocenione przez Jury powołane przez organizatora konkursu. Decyzja Jury jest ostateczna. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: klasy 1-4 oraz 5-8. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele podziękowania. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplom i nagrody rzeczowe, które zostaną dostarczone do szkół.
-
Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone do 15.01.2025 r. na stronie internetowej szkoły.
Zapraszamy serdecznie uczniów do udziału w konkursie.
Koordynator II Gminnego Konkursu „Kamishibai”
dr Magdalena Kapias
Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila
w Świętoszówce
Załącznik nr 1
ZGODA RODZICA NA UDZIAŁ DZIECKA
W II GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNO-LITERACKIM „KAMISHIBAI”Wyrażam zgodę na udział mojego syna/córki*:
……..………………………………………….………...…………………………
(imię i nazwisko dziecka, klasa)w II Gminnym Konkursie Plastyczno-Literackim „KAMISHIBAI”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila w Świętoszówce.
Oświadczam, ze zapoznałem(am) się z regulaminem konkursu (dostępnym w siedzibie Szkoły oraz na stronie Internetowej https://sp-swietoszowka.edupage.org/)
………………………………………………
(data, czytelny podpis rodzica/opiekuna)*niepotrzebne skreślić
Załącznik nr 2
Wzór metryczki
Imię i nazwisko dziecka……………………………………….
Wiek…………
Imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego została wykonana praca
…………………………………………………………………………………
Nazwa i adres placówki
……………………………………………………………………………… …
Numer telefonu do placówki…………………………………………………..
Adres mailowy placówki……………………………………………................
- Administratorem ww. danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila
w Świętoszówce, reprezentowana przez dyrektora. Dane kontaktowe: 43-386 Świętoszówka 40, e-mail: spswietoszowka@gzosip.jasienica.pl, tel. 338152925. - We wszelkich sprawach związanych z ochroną danych można kontaktować się Inspektorem Ochrony Danych pod adresem: iodoswiata@gzosip.jasienica.pl
- Dane osobowe podane w niniejszej metryczce będą przetwarzane w celu niezbędnym do prawidłowego przeprowadzenia organizowanego konkursu, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e) RODO – przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.
- Dane osobowe będą przetwarzane przez okres trwania konkursu, a także przez okres wystąpienia możliwych roszczeń i obrony przed roszczeniami. W przypadku wyrażonej zgody na przetwarzanie - do czasu jej odwołania.
- Odbiorcami danych osobowych będą Użytkownicy strony Internetowej Administratora - https://sp-swietoszowka.edupage.org/.
- Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do sprostowania tych danych, prawo do usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
- Jeżeli sądzisz, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO, przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa (uodo.gov.pl).
- Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwia udział dziecka w konkursie.
.....................................................................
data i podpis
-
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA
11 października 2024 roku byliśmy świadkami ważnego kroku w życiu naszych pierwszaków – ich wejścia w świat szkolnej przygody. To tutaj będą zdobywać wiedzę, rozwijać swoje talenty, ale także nawiązywać przyjaźnie, które mogą trwać całe życie. Powodzenia pierwszoklasiści !!!!! "
1
„Podróże z klasą” – Odkrywaj Świętokrzyskie
Relacja z wycieczki w ramach przedsięwzięcia pn. „Podróże z klasą” – Odkrywaj Świętokrzyskie
Na zakończenie swojej przygody ze Szkołą Podstawową w Świętoszówce, młodzież
z klasy 8a i 8b udała się na dwudniową wycieczkę do Ziemi Kieleckiej. W wycieczce wzięło udział aż 45 uczniów.Pierwszy dzień wycieczki to nasz wyjazd ze Świętoszówki w kierunku Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. To miejsce przeniosło nas w czasie, ukazując bogactwo kultury regionu świętokrzyskiego. Na malowniczym terenie znajdowały się drewniane budynki z przełomu XIX i XX wieku, w tym autentyczne chałupy i warsztaty rzemieślnicze, przybliżające tradycyjne rzemiosło. Muzeum zwiedzaliśmy z przewodnikiem, a dodatkiem była tematyczna lekcja muzealna - Strawa, potrawa, biesiada – wiejskie tradycje kulinarne.
Następnie udaliśmy się do Zamku w Chęcinach, malowniczego obiektu z XIV wieku, który oferuje wspaniałe widoki. Tutaj również towarzyszył nam przewodnik. Po dniu pełnym wrażeń, przejechaliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie mieliśmy obiadokolację oraz wieczorne gry i zabawy integracyjne.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania, a następnie wyruszyliśmy do Geocentrum w Kielcach – fascynującego miejsca łączącego edukację z nowoczesnością. Miejsce oferowało interaktywne wystawy związane z geologią, przyrodą i ochroną środowiska - idealne dla rodzin i szkół. Geocentrum zwiedzaliśmy również z przewodnikiem, a w drugiej części odbyły się bardzo ciekawe gry i warsztaty oraz geologiczny pokaz kinowy.
Następnie odwiedziliśmy Centrum Nauki Leonarda Da Vinci, gdzie nauka spotyka nowoczesne technologie. Tutaj zabawy było co nie miara. Każdy znalazł na pewno coś dla siebie, a czas bardzo szybko minął. Zwieńczeniem drugiego dnia był obfity i pyszny obiad
w Zajeździe pod Srebrną Górą, skąd zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do Świętoszówki.Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu z przedsięwzięcia Ministra Edukacji pn. „Podróże z klasą”. Program ten pokrył większość kosztów całego wyjazdu. Organizacją zajęło się biuro podróży Awentur, które znakomicie wywiązało się z wszystkich aspektów organizacyjnych. Dziękujemy również naszej pani pilot z biura Awentur – Magdalenie Kroczek, która wszystko załatwiła na tip top. Najwyższa ocena.
Celem wycieczki było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego, krajobrazu, geologii oraz popularyzacja osiągnięć nauki. Wycieczka przyniosła zarówno walor poznawczy, dzięki odwiedzonym ważnym i pięknym pomnikom kultury i przyrody, jak i walor rozrywkowy i bez wątpienia zostanie dobrze zapamiętana na lata wśród uczestników.
Grzegorz Małojło
Anna Olszewska-Droździk11
MÓJ ULUBIONY NAUCZYCIEL
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,MÓJ ULUBIONY NAUCZYCIEL"
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej Szkole odbył się konkurs plastyczny "Mój ulubiony nauczyciel". Prace konkursowe były oceniane w dwóch kategoriach - klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Przy ocenie prac brane były pod uwagę staranność oraz samodzielność wykonania, kreatywność oraz zastosowane techniki artystyczne, a także walory estetyczne pracy.
Wyniki konkursu:
Klasy 1-3:
I miejsce - Bartosz Przemyk klasa 2A
II miejsce - Izabela Przeklasa klasa 1A
III miejsce: Alicja Buzek klasa 1B
Klasy 4-8:
I miejsce - Patrycja Piszczałka klasa 8A
II miejsce - Agata Koenig klasa 8A
III miejsce - Julia Schimke klasa 7A
Serdecznie gratulujemy zaangażowania i kreatywności. Autorzy zwycięskich prac zostaną nagrodzeni podczas najbliższego apelu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło jest nam poinformować, iż nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 15 000 zł. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce
odbędzie się w poniedziałek 2 września 2024 r.
o godz. 9.00 w sali gimnastycznej.
Msza Święta w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Świętoszówce odbędzie się o godz. 8.00
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 21 czerwca 2024 r. o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce
Msza Święta w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Świętoszówce o godz. 8.00
Paweł Sowa
dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Rudolfa Gila
w Świętoszówce
Wyprawka przedszkolaka
WYPRAWKA DLA DZIECI ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
- 1 duży kolorowy lub biały blok techniczny (A3)
- 4 małe bloki techniczne z białymi kartkami (A4)
- 3 małe bloki techniczne z kolorowymi kartkami (A4)
- 1 ryza białego papieru ksero
- 1 zeszyty papieru kolorowego
- 3 kleje w sztyfcie MAGIC
- 2 klej w tubce MAGIC
- 1 opakowanie kredek świecowych (BAMBINO)
- 1 opakowanie kredek ołówkowych (BAMBINO)
- 1 opakowanie kredek pastele olejne (PENTEL – 12 kolorów)
- 1 opakowanie flamastrów (12 kolorów)
- 1 miękki ołówek
- 1 gumka do gumowania
- 1 temperówka
- 1 plastikowy koszyczek na przybory dziecka (15x21x7 cm)
- 1 farby akwarelowe
- 1 farby plakatowe (12 kolorów)
- 2 paczki papierowych serwetek
- 2 opakowania chusteczek higienicznych (100 szt.)
- 2 rolki ręczników papierowych
- 1 opakowanie chusteczek nawilżanych
- 2 papierowe teczki zamykane na gumkę
- 1 bibuła marszczona
- 1 bibuły gładkie (MIX kolorów 12 arkuszy)
- 80 koszulek foliowych (A4)
- 4 opakowania plasteliny (12 kolorów)
- 1 nożyczki
- 1 włóczkę (najlepiej bawełnianą)
- 1 opakowanie cekinów
- 1 dowolną kolorowankę dostosowaną do zainteresowań i umiejętności grafomotorycznych dziecka
- fartuszek chroniący ubranie przed wybrudzeniem
- 1 zeszyty 32 kartkowy w kratkę - RELIGIA
- podpisany woreczek ze strojem gimnastycznym + strój zamienny (koszulka, majtki, skarpetki, getry/spodnie dresowe)
- podpisany woreczek z obuwiem zamiennym
- podpisany kubek, szczoteczka i pasta do zębów
PROSZĘ O PODPISANIE WSZYSTKICH ELEMENTÓW WYPRAWKI DZIECKA.
Wieści z kuchni
Zdrowe posiłki to podstawa prawidłowego odżywiania. W naszej kuchni staramy się, aby posiłki były pełnowartościowe i urozmaicone. Do przygotowywania obiadów używamy świeżych produktów o jak najwyższej jakości. Posiłki podajemy w sposób estetyczny, zachęcający do spożycia.
U dzieci warto kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Zwracamy się więc z prośbą do rodziców o wsparcie. Zachęćcie Wasze dzieci do próbowania każdej potrawy. Wytłumaczcie im jak ważny jest ciepły posiłek w ciągu dnia, a także zwróćcie uwagę by starały się nie marnować jedzenia.
Obsługa kuchenna
7
Szwajcaria Saksońska i Drezno
W dniach 27 - 28 maja br. odbyła się szkolna wycieczka do Niemiec. W poniedziałek o godz. o 5:15 przy autokarze pod szkołą zebrali się wszyscy uczestnicy wycieczki. Po kilkugodzinnej podróży i przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej uczniowie dotarli do Parku Narodowego „Szwajcaria Saksońska – Bastei”. W tym uroczym miejscu można było podziwiać piaskowe skały, baszty, skalny most, amfiteatr i ruiny średniowiecznego zamku Felsenburg. Spacer przepiękną trasą turystyczną i dotarcie do Rathen to kolejna część programu. Następnie wycieczkowicze wsiedli na statek parowy i dopłynęli do uzdrowiskowego miasteczka Bad Schandau. Rejs najpiękniejszym odcinkiem przełomu rzeki Łaby dostarczył cudownych widoków i sporej dawki relaksu.
Bad Schandau to ostatni etap zwiedzania zaplanowanego na pierwszy dzień wycieczki. Potem już tylko przejazd do hotelu w Zgorzelcu, przepyszna obiadokolacja i zakwaterowanie w dobrze wyposażonych pokojach.
Kolejny dzień należało zacząć od śniadania, które było w formie szwedzkiego stołu, więc dla każdego znalazło się coś dobrego. Po opuszczeniu hotelu pojechaliśmy do Drezna, gdzie nastąpiło przywitanie się z przewodniczką, która od razu zaczęła ciekawie opowiadać o historii i zabytkach miasta oraz o niezwykłym królu Saksonii, Auguście II Mocnym, który był także królem Polski. Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił pobyt w „Szklanej Manufakturze”, czyli w jednej z fabryk koncernu Volkswagena. W tej bardzo nowoczesnej fabryce można było podziwiać niezwykłe modele aut elektrycznych.
Po emocjonalnej rozgrzewce w szklanej fabryce zwiedzono Pfund’s Molkerei, czyli najpiękniejszy nabiałowy sklep świata. Następnie wędrowano po zabytkowym centrum Drezna i z uwagą słuchano opowieści pani przewodnik. Postacią najczęściej pojawiającą się w tych historiach był król August II Mocny, ale także duże zainteresowanie wywołała informacja o tym, że właśnie w Dreźnie wyprodukowano pierwszą mleczną czekoladę, do której dodano oślego mleka.
W stolicy Saksonii znajdują się dwa muzea słynne na całym świecie: Albertinum oraz Zwinger, w którym można obejrzeć dzieła takich mistrzów jak: Tycjan, Anton Raphael Mengs, Peter Bruegl, Peter Paul Rubens czy podziwiać niezwykły obraz „Madonna Sykstyńska” Rafaela Santi. Na „deser” wycieczki zaplanowano pobyt w budynku dawnej gazowni „Panometer Dresden”, gdzie na platformie umieszczonej na wysokości 15 metrów można było podziwiać zdjęcia panoramiczne dżungli w Amazonii, którym towarzyszyły realistyczne dźwięki, muzyka i efekty świetlne.
Po pobycie w Amazonii uczestnicy ruszyli w drogę powrotną do domu, do którego dotarli już po północy dnia następnego.
Wycieczka obfitowała w wiele wrażeń i atrakcji, które na pewno długo pozostaną w pamięci, a niektóre wiadomości, obrazy i zabytki będą wiecznie żywe – tak jak Drezno, które po zbombardowaniu w 1945 roku zostało odbudowane i jest przepięknym miastem godnym zwiedzenia.
mgr Bożena Przybyła
Wycieczka na Dębowiec
Dnia 28 maja 2024r. uczniowie oddziału 3b wraz z wychowawcą i szkolnym pedagogiem wyruszyli na zaplanowaną, długo wyczekiwaną wycieczkę górską. Jej celem było zdobycie szczytu Dębowca.
Po dotarciu do Wapienicy wszyscy wyruszyli na wędrówkę żółtym szlakiem przez las. Tam czekało na nich wiele niespodzianek i zagadek. Do obserwowania przyrody przydały się lornetki oraz „Atlas roślin”. Na trasie podczas odpoczynku, wśród śpiewu ptaków i zapachu lasu, wszyscy uczniowie ze smakiem zjedli wspólne śniadanie na łonie natury.Po dotarciu na szczyt uczestnicy wyprawy zrobili słodkie zakupy w schronisku. Pomimo zmęczenia nie zabrakło im sił na wspólną zabawę na znajdującym się nieopodal placu zabaw. Największą atrakcją stała się okrągła huśtawka zwana „bocianim gniazdem”. Uczniowie byli zachwyceni również widokiem panoramy Bielska-Białej. W drodze powrotnej nie zabrakło wspólnego śpiewu, radosnych opowieści i śmiechu.
Uczestnicy, podsumowując wyjazd, określili go jako: „najlepsza wycieczka for ever!”, a grupowe zdjęcie u podnóża Dębowca będzie pamiątką przypominającą im o jakże miło spędzonym wspólnym czasie.
mgr Beata Świst
wraz z uczennicą Aleksandrą Gamalczyk5
Przedszkolaki zwiedzają szkołę
Dnia 22 maja 2024r. do naszej szkoły przybyli długo oczekiwani goście ze znajdującego się parę metrów dalej przedszkola. Były to sympatyczne 6-latki z grupy „Tygrysków” wraz ze swoimi wychowawczyniami: Panią Agatą Gram i Panią Renatą Partyką. Liczna grupa przedszkolaków została podzielona na dwa zespoły, którymi zaopiekowali się uczniowie klas III wraz ze swoimi wychowawczyniami - Panią Beatą Świst i Panią Klaudyną Sikorską.
Przedszkolaki zostały poproszone o wybranie sobie opiekunów – starszego kolegę lub koleżankę, którzy w szczególny sposób zajmowali się nimi przez resztę spotkania. W tych zespołach dzieci poznawały szkołę „krok po kroku”.
W pierwszej kolejności zobaczyły szatnię, stołówkę, dużą salę gimnastyczną, poranną świetlicę szkolną, bibliotekę, pokój nauczycielski i gabinet Pana Dyrektora znajdujące się w starym budynku szkoły.
Nie zabrakło czasu na zwiedzanie pomieszczeń w nowym skrzydle budynku szkoły, w którym 6-latki zobaczyły, m.in.: małą salę gimnastyczną, gabinet psychologa i pedagoga szkolnego, gabinet szkolnej pielęgniarki, sale lekcyjne klas IV-VIII znajdujące się na II piętrze, sale klas I-III oraz toalety. W małej sali gimnastycznej dużym zainteresowaniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa.
Kończąc zwiedzanie, wszyscy udali się do dwóch sal lekcyjnych, gdzie czekały na przedszkolaków kolejne niespodzianki. Dzieci wspólnie rozwiązywały zagadki o mieszkańcach majowej łąki, kolorowały obrazki, grały w „Memory” albo sprawdzały swoją zręczność w grze ,,Żabki” (To gra polegająca na jak najdalszym skoku plastikowych żab. Trzeba przytrzymać ruchomą klapkę i żaba skacze).
Na gorzkie pożegnanie dzieci wymieniły się słodkościami, które ze smakiem zjadły po obiedzie, a w klasach zostały powieszone pamiątkowe dyplomy, które przypominają uczniom to miłe spotkanie. Wizyta tak spodobała się 6-latkom, że z żalem opuszczały mury naszej szkoły.
Przedszkolaki... Głowa do góry! Przecież wrócicie tu we wrześniu :)
mgr Beata Świst
wraz z uczennicą Aleksandrą Gamalczyk
Ekowarsztaty
Dnia 16 maja 2024 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w ekowarsztatach, na których własnoręcznie przygotowali niespodzianki dla swoich Mam z okazji zbliżającego się „Dnia Matki”. Podczas warsztatów dzieci mogły samodzielnie wybrać składniki, z których wykonały idealnie odpowiadające ich gustowi mydełko. Do wyboru miały różnorodne zapachy olejków eterycznych oraz naturalne składniki używane w kuchni, tj.: ziarna, płatki, wiórki i nasionka. Podczas warsztatów uczniowie uczyli się, jak ważne jest stosowanie odpowiednich proporcji oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pracy. Były one okazją nie tylko do nauki, ale także do zabawy. Dzieci miały możliwość wspólnego działania i tworzenia, co pozwoliło im na rozwijanie umiejętności społecznych i współpracy. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zabrali ze sobą swoje własne, unikalne mydełka, które w dniu święta zostały wręczone ich Mamom.
To było niezapomniane doświadczenie dla dzieci pozwalające na rozwijanie ich zdolności manualnych, kreatywności i zainteresowań oraz pokazujące im, jak w prosty sposób można wykonać coś oryginalnego, pięknego i niepowtarzalnego dla swoich bliskich.
mgr Beata Świst
15
Różowa Skrzyneczka
Z przyjemnością informujemy, że w naszej szkole, w damskiej toalecie zawisła Różowa Skrzyneczka ze środkami higienicznymi dla każdej uczennicy.
Różowa Skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu. Celem tego programu jest również zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny.
Inicjatorkami przystąpienia do programu są uczennice klasy 7b: Alicja Mika, Małgorzata Szkorupa, Małgorzata Mojżyszek i Agata Duraj, opiekę nad skrzyneczką objęły Panie Ewa Kalita i Alicja Mikołajczyk.
Pani Pedagog, Alicja Mikołajczyk, w ramach programu, przeprowadziła z uczennicami klas 4-7 warsztaty menstruacyjne z Różową Skrzyneczką „Z MIESIĄCZKA NA TY”.
Ewa Kalita
Alicja Mikołajczyk
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie