• Rekrutacja do oddziału przedszkolnego w budynku w Łazach

• Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce informuje, że są jeszcze wolne miejsca do oddziału przedszkolnego w budynku w Łazach. Od 1 września 2024 r. przewidujemy godziny otwarcia oddziału od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00

Paweł Sowa
            dyrektor
            Szkoły Podstawowej
            im. Rudolfa Gila
            w Świętoszówce

• Dzień Samorządności i Pierwszy dzień wiosny

•      W dniu 21.03.2024 r. w naszej szkole tradycyjnie świętowaliśmy Dzień Samorządności i Pierwszy dzień wiosny. Uczniowie i nauczyciele zebrali się w sali gimnastycznej. Każdy miał dzisiaj mieć na sobie jakiś zielony element stroju, bo w ten sposób nawiązaliśmy też do Dnia Świętego Patryka. Pan dyrektor Paweł Sowa przekazał symboliczny klucz przedstawicielom samorządu uczniowskiego. Od tej chwili zaczęła się coroczna zabawa. Uczniowie przejęli władzę nad szkołą. Na początku odbył się międzyklasowy konkurs na przebranie za panią i pana Marzannę.

Okazało się, że pomysłowość uczniów nie zna granic! Jury w składzie: Ligia Korzeniowska-Mynarska, Alicja Mikołajczyk i Agnieszka Utecht-Pasierbek miało przed sobą trudne zadanie. W końcu wybrało najlepszych: klasy młodsze I miejsce- 3b, II - 2a i III - 3a, klasy starsze I miejsce- 7a, II - 7b i III - 5a. Kolejnym punktem programu była prezentacja pani Ewy Kality o tradycji obchodzenia Dnia Świętego Patryka. Następnie odbyło się rozdanie medali i dyplomów dla najszybszych uczniów w szkole, którzy brali udział w Biegu ,,Tropem wilczym", upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych.

Po zakończeniu wspólnej zabawy w sali gimnastycznej uczniowie przeszli do klas lekcyjnych i prowadzili zajęcia.

Krzysztof Stanek

• Gminny Konkurs Plastyczny

• Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila w Świętoszówce

serdecznie zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym

pt.: ,,Wiersze Marii Konopnickiej– mój bohater”.

Maria Konopnicka napisała piękne wiersze dla najmłodszych. W swojej poezji odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody.

Wiersze Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie.

Cele konkursu:

1.  Promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

2.  Inicjowanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

3. Rozwijanie aktywności twórczej, wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci.

Regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest nauczyciel plastyki i wychowawca świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Świętoszówce.

2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów świetlic z terenu Gminy Jasienica.

3. Technika i format wykonania prac dowolne, forma płaska (rysunek kredkami, farby,

wyklejanka, pastele, grafika, techniki mieszane).

Prace powinny być wykonane w formacie nie mniejszym niż  A4.

4. Każdy uczestnik wykonuje jedną pracę.

5. Każda placówka może przesłać maksymalnie 10 prac.

6. Od uczestników konkursu wymagana jest zgoda i podpis rodzica/opiekuna prawnego

(Załącznik nr 1). Zgodę należy przesłać wraz z pracą konkursową.

7. Każda praca powinna posiadać metryczkę (Załącznik nr 2), którą należy umieścić na odwrocie pracy.

8. Prace zostaną ocenione przez Jury powołane przez organizatorów konkursu. Decyzja Jury jest ostateczna.

9. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele podziękowania. Laureaci I, II, III miejsca otrzymują dyplom i nagrody rzeczowe, które zostaną dostarczone do szkół.

Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila
            w Świętoszówce https://sp-swietoszowka.edupage.org.

10. Zgłoszenie prac na konkurs uznane będzie za akceptację warunków regulaminu oraz zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych, która stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.

11. Prace przechodzą na własność organizatora konkursu i nie podlegają zwrotowi. Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na wystawie w „Szkolnej Galerii” oraz stronie internetowej szkoły.

12. Prace prosimy przesyłać do 08 maja 2024 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila w Świętoszówce

Świętoszówka 40

43-386 Świętoszówka

z dopiskiem „KONKURS - Świetlica”

13. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 maja 2024 r.

Kryteria oceny:

· staranność wykonanej pracy;

· zgodność pracy z tematem;

· pomysłowość i oryginalność;

· samodzielność wykonanej pracy.

Linki do twórczości Marii Konopnickiej :

Zachęcamy do udziału w konkursie :)

Agnieszka Utecht-Pasierbek

• Uroczyste urodziny w szkole w Świętoszówce

•      Nie tylko uroczyste, ale i sędziwe, bo mowa o 1058 urodzinach Polski. Dokładnie tyle lat temu, 14 kwietnia 966 roku, książę Mieszko I przyjął chrzest i jest to symboliczna data początku naszego państwa. Nowo przyjęta wiara pozwoliła włączyć Polskę w krąg państw chrześcijańskich, cywilizowanych, a przez to ukształtować jej rozwój i kulturę na dalsze wieki jej istnienia, a u samego początku zagwarantować jedność potrzebną do przetrwania.

Z okazji tego mniej zauważalnego w naszym kalendarzu święta, Szkoła Podstawowa
            w Świętoszówce włączyła się w jego celebrację. W piątek 12 kwietnia, uczniowie klas 6 przygotowali apel, gdzie przypomnieli to dziejowe wydarzenie. W jego ramach czytane były relacje kronikarzy opisujących początki Polski, czy też interpretowane dzieło malarskie Jana Matejki. Szkolny zespół muzyczny wykonał utwory tak dogłębnie oddające piękno naszego kraju i jego chrześcijańską tożsamość: „Uwierz Polsko” oraz „Taki kraj”. Całość uświetniona była dekoracją, która następnie posłużyła do przygotowania gazetki ściennej, obok której nie sposób przejść obojętnie. Na koniec apelu, p. Dyrektor poprosił, aby domy dzieci udekorować z okazji Święta Chrztu Polskiego biało-czerwonymi flagami.

Tomasz Strzelec