• Spotkanie z dietetykiem

•      Dnia 14 marca 2024 r. uczniowie oddziału 3b gościli na  zajęciach panią Monikę – dietetyka, która podczas spotkania opowiedziała uczestnikom, w jaki sposób odżywianie, aktywność ruchowa oraz sen wpływają na zdrowie i codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Pani Monika tłumaczyła uczniom, dlaczego powinni ograniczać słodycze i słodkie napoje oraz zwiększyć w swojej diecie spożycie warzyw i owoców.

Ależ było duże zdziwienie, gdy uczniowie dowiedzieli się, że te słodkości w swoim przepisie nie zawierają nawet jednej łyżeczki cukru. Dzieci ogromnymi brawami i piękną laurką podziękowały pani Monice za mile spędzony czas oraz za przekazanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania.

mgr Beata Świst

• Nowoczesne malowanie pisanek!

•      W ramach przygotowań świątecznych uczniowie z klasy 2b zbudowali z klocków LEGO WeDo2.0 urządzenie do dekorowania pisanek.To nie były zwykłe pisanki, ale takie,które powstawały dzięki programowaniu na tabletach.

Uczniowie pracowali w grupach,dzięki czemu uczyli się współpracy i komunikacji oraz mieli okazję do wspólnego rozwiązywania napotkanych problemów. Wszyscy świetnie się bawili i stworzyli barwne pisanki oraz udowodnili,  że nawet najmłodsi mogą tworzyć technologie, które łączą tradycję z nowoczesnością.

mgr Edyta Bernasińska

• Szkolny Konkurs Szybkiego Czytania

•      Sztuka czytania jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką musi opanować cywilizowany człowiek od najwcześniejszych lat swojej edukacji. Bez umiejętności czytania nie można wyobrazić sobie życia we współczesnym świecie.

13 marca2024 roku w naszej szkole odbył się „Konkurs Szybkiego Czytania”w klasach I-III. Konkurs ten miał na celu wyłonienie Mistrzów szybkiego czytania, czyli uczniów, którzy w czasie jednej minuty przeczytali bezbłędnie najwięcej wyrazów. Biegłe czytanie, opanowanie i pewność siebie, to cechy którymi mogli wykazać się zwycięzcy konkursu. W rywalizacji wzięło udział 12 uczniów klas I-III, którzy wygrali pierwszy etap zmagań w rozgrywkach oddziałowych.

Mistrzami szybkiego czytania w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

- Martyna Jakubowska 3a (146 wyrazów/min),

- Maciej Mrówka 2a (116 wyrazów/min),

- Mateusz Gamalczyk1a (117 wyrazów/min).

Tytuł „Wicemistrza Szybkiego Czytania” zdobyli:

- Natasza Lach 3b (144 wyrazów/min),

- Tadeusz Gamrot2a (105 wyrazów/min),

- Zofia Muzyk 1b (95 wyrazów/min).

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja godna najlepszych sportowców. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Beata Świst

mgr Halina Krupa

• Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przy pomniku w Łazach

•      1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony jako wyraz hołdu dla żołnierzy, którzy przelali krew w obronie niepodległej ojczyzny przed sowieckim okupantem i władzami komunistycznymi. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na Mokotowie zostali rozstrzelani przywódcy i współpracownicy IV Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - m.in. prezes zrzeszenia ppłk. Łukasz Ciepliński „Pług”.

Na terenie wokół budynku szkoły w Łazach znajduje się pomnik Żołnierzy Wyklętych upamiętniający ośmioosobowy oddział Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), który zginął w nierównej walce z 70-osobowym oddziałem operacyjnym KBE-UBP. Żołnierze ukrywali się w gospodarstwie rodziny Sztwiorok, które znajdowało się w pobliżu szkoły w Łazach. Zginęli wówczas: dowódca - sierż. Józef Rauer ”Bajan”, jego siostra Eugenia Rauer ”Szarotka”, Józef Kołodziej „Szybki”, Józef Strządała „Zbieg”, nieznani z nazwiska żołnierze o pseudonimach „Żbik” i „Kruk” , dwóch nieznanych żołnierzy oraz Władysław Sztwiorok. Nie są znane miejsca ich mogił.

1 marca 2024 r. przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych z Narodowych Sił Zbrojnych w Łazach w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczystość z udziałem władz Gminy Jasienica w obecności Pana zastępcy wójta Krzysztofa Wieczerzaka, sołtysa sołectwa Łazy Pana Tadeusza Kocurka, druhen z Ochotniczej Straży pożarnej w Łazach, uczniów Szkoły Podstawowej w Świętoszówce z dyrektorem oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w Łazach z wychowawcą. Zabrani uczcili pamięć poległych minutą ciszy, odśpiewano hymn państwowy, złożono wiązanki i kwiaty oraz zapalono znicze.

Pan wicewójt Krzysztof Wieczerzak podziękował zebranym za obecność żywiąc nadzieję, że dopóki młode pokolenie będzie wychowywane w duchu patriotycznym pamięć o poległych nie zaginie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świętoszówce Paweł Sowa zaprosił dzieci i młodzież na kolejny już bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który jest zaplanowany na połowę marca wokół terenów przy szkole w Świętoszówce.

Paweł Sowa