• Mocne ogniwo

          • Zbiórka baterii na rzecz Mateusza Gruszczyk

                W dniach 14.03-25.03.2022 r. odbyła się w naszej szkole zbiórka baterii na rzecz Mateusza Gruszczyka. Mateusz jest 18-letnim mieszkańcem Bielska-Białej, który choruje na zespół Ehlersa Danlosa – chorobę, która wywołuje ból i uniemożliwia chodzenie. Społeczność naszej szkoły zebrała 125kg baterii!

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w tę akcję.

             

            Magdalena Kapias

             

          • Nietypowa lekcja wf, czyli 4b i łyżwy

          •      23 marca, na sam koniec sezonu zimowego, uczniowie oddziału 4b wybrali się na lodowisko do Hali Widowiskowo - Sportowej w Cieszynie, by pod czujnym okiem nauczyciela wf, pana Krzysztofa Stanka, nauczyć się bądź udoskonalić trudną sztukę jazdy na łyżwach.

                 Po wejściu na lód okazało się, że mamy w klasie bardzo zdolnych i odważnych uczniów, którzy po kilku niepewnych krokach bardzo szybko złapali równowagę i… pojechali! Oprócz cennych wskazówek trenera wielu uczniom przydała się zdobyta wcześniej umiejętność jazdy na łyżworolkach. Już po półgodzinnym treningu uczniowie nabrali pewności siebie na tyle, żeby zagrać w berka i świetnie się bawić korzystając z niemal pustego lodowiska. Niestraszne im też były mniej lub bardziej kontrolowane upadki! Nawet wychowawczyni klasy - również debiutująca na łyżwach - zdołała oderwać się od bandy i zaliczyć kilka okrążeń lodowej tafli.

                 Po godzinnym intensywnym treningu wszyscy chętnie skorzystali z oferty lokalnej kafejki delektując się kubkiem gorącej czekolady i uzupełniając spalone kalorie.

                 Trzeba przyznać, że takie wyjście na łyżwy to nie tylko świetny trening, ale również doskonała okazja, żeby lepiej się poznać, dobrze się bawić i miło spędzić czas.

            mgr Agnieszka Nawrat

          • 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

          • Nasza szkoła włączyła się w obchody ważnej rocznicy w najnowszych dziejach Polski, tj. 40-stej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nasza placówka dołączyła do projektu „Gdy gaśnie ludzka pamięć dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”. Projekt był organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W jego ramach przez kilka miesięcy podjętych zostało szereg inicjatyw, które poszerzyły wiedzę uczniów oraz bezpośrednio zaangażowały ich w uczczenie tego wydarzenia, a szczególnie jego ofiar:

            • Przygotowano bardzo dużą wystawę na parterze złożoną z plakatów informacyjnych
              o stanie wojennym i pacyfikacji kopalni Wujek. Dzieci własnoręcznie wykonały repliki haseł niesionych w strajkach Solidarności, w tym duży napis na płótnie „Solidarność”

            • Przy tablicach z wystawą zorganizowano zajęcia edukacyjne dla klas siódmych
              i ósmych, na których wykorzystano materiały przygotowane przez IPN w Katowicach

            • Nauczyciele historii wzięli udział w wykładach w ramach cyklu „Odkrywamy historię Solidarności”

            • W klasach zorganizowano pokaz filmu „Nie zabierajcie mi mamy”

            • Zorganizowano szkolny konkurs wiedzy o stanie wojennym, w którym bardzo pozytywnym efektem była frekwencja wynosząca aż 28 uczniów z klas 7 i 8. Laureatką konkursu została Aleksandra Kosińska, drugie miejsce zajęła Monika Szmyd , a trzecie Mikołaj Sieroń. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Milena Śleziak, Anna Greń i Jerzy Gamrot.

            W samym dniu rocznicy – 13 grudnia, jak i w dniu pacyfikacji kopalni Wujek – 16 grudnia, zabłysnęła w szkole świeca, tzw. „Światło wolności”, czym uczczono pamięć ofiar i poszkodowanych w tych trudnych chwilach naszej historii.

            Ostatnim etapem odchodów było zaprezentowanie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Składała się ona z 16 ciekawie opracowanych tablic informacyjnych, które w oprawie barw narodowych wystawione zostały już w nowym skrzydle szkolnym i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród oglądających je uczniów.

            Tomasz Strzelec

          • Otwarcie nowej części szkoły

          •          Pierwszy dzień nauki po feriach zimowych, 28 lutego 2022 roku był dla naszej społeczności szczególnie radosny i ekscytujący. Odbyła się bowiem uroczystość otwarcia nowej części budynku Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce. Rozpoczęła się ona oficjalnym przecięciem wstęgi oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

                      Część artystyczną rozpoczął dyrektor szkoły, pan Paweł Sowa i przedstawił gości, którzy zaszczycili naszą placówkę swoją obecnością. Byli wśród nich:

            Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu i Minister Rodziny i Polityki Społecznej,

            Jan Borowski – Przewodniczący Rady Powiatu,

            Jacek Szczotka – w-ce Kurator Oświaty w Katowicach,

            Tomasz Kowalik – Dyrektor Delegatury w Bielsku-Białej,

            Janusz Pierzyna – Wójt Gminy Jasienica,

            Czesław Machalica – Przewodniczący Rady Gminy Jasienica,

            Radni i Sołtysi Gminy Jasienica,

            Urszula Bujok – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jasienicy,

            Dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Jasienica,

            Dyrektorzy poprzednich kadencji,

            Przedstawiciele związków zawodowych,

            Nauczyciele i pracownicy szkoły,

            Uczniowie – delegacje poszczególnych oddziałów,

            Rada Rodziców,

            Halina Gwiżdż – siostrzenica patrona szkoły,

            Księża proboszczowie parafii wyznania katolickiego i ewangelicko-augsburskiego,

            Przedstawiciele OSP, KGW, Koła Emerytów i Rencistów, firmy budowlanej wykonującej projekt oraz nadzoru budowlanego.

                        W dalszej części zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną i zaprezentowaną przez p. Urszulę Kasperek. Dotyczyła ona historii powstawania szkoły, poszczególnych etapów jej rozbudowy i organizacji terenu wokół placówki. Nie tak dawno przecież cieszyliśmy się z otwarcia sali gimnastycznej, placu zabaw czy wielofunkcyjnego boiska sportowego. Slajdy pokazywały również w jak kreatywny i ciekawy sposób są w szkole prowadzone zajęcia i jakie to daje bogate możliwości rozwoju dla poszczególnych uczniów.

            Następnie dziewczęta i chłopcy z klas starszych pod kierunkiem nauczycieli – p. Janusza Kapsa i p. Tomasza Polaka przedstawili ciekawe i pełne ekspresji widowisko ukazujące różne aspekty edukacji od epoki kamienia łupanego do przyszłości, której przecież jeszcze nie znamy. Młodzi aktorzy świetnie wcielali się w swoje role, co z pewnością ułatwiały odpowiednio dobrane stroje z różnych epok historycznych. Występom towarzyszyła profesjonalna oprawa muzyczna.

                      Kolejna część uroczystości to serdeczne podziękowania, które popłynęły ze strony pana Wójta Janusza Pierzyny i pana Dyrektora Pawła Sowy do osób, które przyczyniły się do powstania tak nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. Wyrazy wdzięczności skierowane były również do byłych dyrektorów, którzy wraz ze swoimi nauczycielami tworzyli bogatą historię naszej szkoły. W imieniu rodziców i uczniów podziękowania władzom Gminy Jasienica oraz szkoły złożyli przedstawiciele Rady Rodziców. Zaproszeni goście, zabierając głos, wyrażali nadzieję, że rozbudowana szkoła stworzy dzieciom i młodzieży lepsze warunki do zdobywania wiedzy i umiejętności oraz odkrywania tajemnic świata.

                 Następnie zaproszeni goście obejrzeli wszystkie nowe pomieszczenia – sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne oraz salę gimnastyczną dla klas I-III.

                 Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność panu Wójtowi Gminy Jasienica Januszowi Pierzynie oraz panu Czesławowi Machalicy – przewodniczącemu Rady Gminy za budowę kompleksu szkolnego w Świętoszówce. Panów wielkie zaangażowanie od samego początku skutecznie umożliwiło szybkie powstanie tak pięknego i funkcjonalnego obiektu. Dziękujemy za ogromne wsparcie i cieszymy się, że nowa inwestycja służyć będzie społeczności sołectwa oraz gminy przez następne pokolenia.
                 Teraz przed nami wszystkimi kontynuacja ciężkiej pracy. Wierzymy w to, że nauka w dużej, jasnej i przestronnej szkole będzie przyjemna, efektywna i radosna. Mamy nadzieję, że nadal będziemy tu tworzyć serdeczną atmosferę, przyjazną uczniom, nauczycielom i rodzicom.

             

            mgr Anna Olszewska-Droździk

            mgr Agnieszka-Sokół

          • Bieg Tropem Wilczym

          • Łazy, 1 marca 2022

                 Szkoła Podstawowa im. Rudolfa Gila w Świętoszówce po raz kolejny włączyła się w uczczenie bohaterów podziemia niepodległościowego w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

                 W słoneczny, choć jeszcze mroźny poranek 1 marca, przeprowadzony został Bieg Tropem Wilczym. Ten olbrzymi bieg odbywający się w setkach miejsc w całej Polsce, zawitał także do Świętoszówki, a konkretniej do Łazów, czyli miejsca bohaterskiej śmierci oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Józefa Rauera ps. „Bajan”.

                 W biegu wzięło udział aż 90 dzieci i młodzieży, którzy startowali w kilku kategoriach. Starsi biegli na dystansie 1963 metrów, który symbolizuje rok śmierci ostatniego Wyklętego – Józefa Franczaka ps „Lalek”. Młodsi biegli na krótszych okrążeniach, które jednak po zsumowaniu dały tę samą liczbę.

                 Po biegach dzieci i młodzież zebrali się pod pomnikiem poległych żołnierzy NSZ
            w Łazach. Tam dyrektor szkoły, p. Paweł Sowa złożył kwiaty, dzieci zaś zapaliły dwa znicze: jeden dla poległych Niezłomnych w Łazach i całej Polsce, drugi dla ofiar wojny na Ukrainie. Apel przy pomniku zakończył się minutą ciszy i krótką modlitwą.

                 Nazajutrz, wszyscy laureaci zostali nagrodzeni, otrzymali medale i koszulki przygotowane przez ogólnopolskich organizatorów. Ponadto od szkoły wszyscy otrzymali dyplom uczestnictwa w zawodach i okolicznościowe nagrody, które były rozlosowane wśród wszystkich uczestników.

            Laureaci biegów:

            Chłopcy klasy I:

            1 – Wojciech Zemlik

            2 – Franciszek Drożdż

            3 – Oskar Papla

            Dziewczyny klasy I:

            1 – Maryla Zontek

            2 – Martyna Przemyk

            Chłopcy klasy II:

            1 – Jan Zawada

            2 – Maciej Byrczek

            3 – Jakub Kłek

            Dziewczyny klasy II:

            1 – Emilia Czakon

            2 – Nikola Ryszka

            3 – Zuzanna Ćwiklik

            Chłopcy klasy III:

            1 – Piotr Szmyd

            2 – Miłosz Jurak

            3 – Piotr Gamrot

            Dziewczyny klasy III:

            1 – Magdalena Sztwiorok

            2 – Sandra Pietrasina

            3 – Katarzyna Gamrot

            Chłopcy klasy IV-V:

            1 – Bartłomiej Zemlik

            2 – Jakub Kleszcz

            3 – Stanisław Drożdż

            Dziewczyny klasy IV-V:

            1 – Hanna Gamrot

            2 – Lena Bortliczek

            3 – Małgorzata Szkorupa

            Chłopcy klasy VII-VIII

            1 – Oliwier Gałan

            2 – Michał Kowala

            3 – Nataniel Małysz

            Dziewczyny klasy VII-VIII

            1 – Julia Gamrot

            2 – Aleksandra Nowak

            3 – Weronika Recman

            Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje zdobytych wyników, ale przede wszystkim uczczenia w ten sposób bohaterów walczących o wolność Polski. Podziękowania należą się także wszystkich, którzy pomogli w zorganizowaniu zawodów:
            p. Krzysztofowi Stankowi, p. Tomaszowi Polakowi, p. Urszuli Kasperek, p. Luizie Mider,
            p. Alicji Mikołajczyk, p. Arturowi Zemlikowi za transport i p. Małgorzacie Wojtyle za pyszną, gorącą herbatę, którą przygotowała dla uczestników.

            Tomasz Strzelec

                                          /Organizator z ramienia szkoły/