Dnia 27 kwietnia w budynku szkoły w Łazach odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie oddziału III b pod opieką nauczyciela wychowawcy mgr Ligi Korzeniowskiej-Mynarskiej i mgr Agaty Kohut przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie historii dotyczącej tego zdarzenia.
Uczniowie przybliżyli nam następujące fakty:
wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów. Musieliśmy działać szybko i zdecydowanie.
3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację.
Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.
Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 nowej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia.
Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej.
Król Stanisław August 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych.
Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.
W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Zaśpiewano również piosenkę "Witaj majowa jutrzenko". Uczniowie oglądali przedstawioną inscenizację z powagą i zaciekawieniem. Na zakończenie wszyscy obejrzeli urywek z filmu Pan Tadeusz przedstawiający polski taniec narodowy polonez.
Przedstawione wydarzenia historyczne i teraźniejszość budziły uczucia patriotyczne wśród zebranych.
mgr Agata Kohut