W dniu 28.09.2020 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów oddziałów VII a, VII b, VIII a nt.
„Hejt i mowa nienawiści” oraz „Odpowiedzialność prawna nieletnich”.
Prowadzący warsztaty, p. Ireneusz Brachaczek wytłumaczył uczniom, że hejtowanie, to inaczej obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – i twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczucie odrzucenia i samotność, smutek, samokrytyka czy bezradność. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!”, czy udostępniając obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. W poczuciu anonimowości, jaką daje Internet, nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.
W drugiej części spotkania p. Brachaczek porozmawiał z uczniami nt. odpowiedzialności prawnej nieletnich. Wytłumaczył, jakie konsekwencje prawne ponoszą nieletni kiedy wejdą w konflikt z prawem. W trakcie pogadanki prowadzący wyjaśnił, kim jest osoba nazywana nieletnim i czy nieletni oznacza to samo co małoletni. Omówiono czym jest pojęcie demoralizacji i jakie są jej przejawy, a także co to takiego jest czyn zabroniony i jakie konsekwencje grożą nieletnim za jego popełnienie. Uczniowie dowiedzieli się jakie środki wychowawcze i poprawcze, może zastosować Sąd Rodzinny i Nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych czy osób przejawiających cechy demoralizacji.
Spotkanie odbyło się jak co roku w bardzo przyjaznej atmosferze, uczniowie chętnie zadawali pytania, słuchali z dużym zaciekawieniem.
mgr Alicja Mikołajczyk