Aktualności

          • Konkurs historyczny „Stąd do starożytności”

          • W dniu 18 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbył się drużynowy Konkurs Historyczny pt: „Stąd do starożytności” przygotowany przez nauczyciela historii Janusza Kapsa. W konkursie wzięli udział uczniowie klas piątych wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach. Tematyka konkursu obejmowała program nauczania klasy IV i dotyczyła historii cywilizacji starożytnych. Uczestnicy grali w dużą grę planszową, rzucając kostką, losowali pytania. Za prawidłową odpowiedź dostawali punkty. Poziom obu klas był bardzo wyrównany, o czym świadczyła dogrywka. Zwycięzcą okazała się klasa V a. Następnie Pani Dyrektor wręczyła laureatom konkursu nagrody książkowe.

            mgr Janusz Kaps

          • Jasełka - budynek w Łazach

          • W dniu 18 grudnia 2015 r. w budynku szkoły w Łazach odbyły się Jasełka połączone z wigilijką z udziałem dzieci, uczniów i nauczycieli. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor Ewa Anzorge-Janeczko oraz przedstawiciel Rady Rodziców Pan Marcin Szczyrbowski. Jasełka pt. „Jasełka u Babci i Dziadka”, które przedstawiały dzieci z Oddziału Przedszkolnego były bardzo ciekawe i dzieci zostały nagrodzone oklaskami. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Po przedstawieniu uczniowie I c i II b wraz z nauczycielami rozeszli się do swoich sal na uroczystą wigilijkę. Na zakończenie tak uroczystego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele złożyli sobie życzenia: zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i rodzinnych zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. 

            lic. Agata Glos

          • Kiermasz Bożonarodzeniowy

          • W Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce, w ramach akcji „Pola Nadziei”, w dniach 02-18.12.2015 r. zorganizowano Kiermasz Bożonarodzeniowy.

            Dochód ze sprzedaży - 670 zł, przekazano na potrzeby Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego w Bielsku-Białej.

            Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu kiermaszu, a przede wszystkim za bycie wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka. 

            Opiekunowie akcji:

            mgr Ewa Kalita

            mgr Teresa Żydek

          • Odwiedziny Św. Mikołaja

          • Chociaż za oknami nie było śniegu, to nastrój świąteczny w naszej szkole był już od pierwszych dni grudnia.

            Zgodnie z tradycją, 7 grudnia 2015 r., gościliśmy Świętego Mikołaja wraz z pomocnikami. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym pomarańczy, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Było dużo radości i uśmiechu, a uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.

            mgr Luiza Mider

             

          • Mikołajki w Łazach

          • W dniu 05 grudnia 2015 roku radny p. Karol Bierski wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Łazach i Ochotniczą Strażą Pożarną zorganizował imprezę mikołajkową dla dzieci z sołectwa Łazy. Wszystkie zgromadzone dzieci w napięciu oczekiwały wizyty Świętego Mikołaja. Czas oczekiwania został umilony poprzez zabawy i konkursy przygotowane dla dzieci przez nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce p. Ligię Korzeniowską-Mynarską i p. Pawła Sowę. Punktem kulminacyjnym było przybycie Mikołaja, który obdarował dzieci prezentami. Każde dziecko oprócz prezentu od Mikołaja otrzymało dodatkowo upominek od organizatorów. Przewodnicząca KGW w Łazach p. Maria Szostok podziękowała za pomoc w organizacji imprezy p. Czesławie Grygier oraz Firmie Proraf Zachura Rafał, Florek Dariusz.

            mgr Ligia Korzeniowska-Mynarska

          • Mikołajki – budynek w Łazach

          • W dniu 4 grudnia 2015 roku dzieci z budynku szkoły w Łazach odwiedził niespodziewany gość – Święty Mikołaj. Wizyta Świętego Mikołaja przysporzyła dzieciom wielu wrażeń, każde dziecko otrzymało prezent i mogło porozmawiać z Mikołajem. Dzieci również przygotowały dla gościa niespodzianki: zaprezentowały wierszyki, zaśpiewały piosenki oraz obdarowały Mikołaja własnoręcznie przygotowanymi laurkami i prezentami. Na koniec spotkania uczniowie wyrazili nadzieję, że niezwykły gość odwiedzi ich również za rok.

            mgr Ligia Korzeniowska-Mynarska

          • Góra grosza

          • Od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku w naszej szkole trwała akcja Góra Grosza. Celem pozostała od lat niezmieniona pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Podczas tej akcji udało się zebrać 294,40 zł., które w całości przekazano organizatorom.

            Dziękujemy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

             mgr Luiza Mider

          • "Jaś i Małgosia w krainie baśni"

          • W dniu 03.12.2015 r. uczniowie kl. IV-VI należący do koła teatralnego ,, Talent”, wystąpili w przedstawieniu dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas I-III pt:,, Jaś i Małgosia w krainie baśni”. Przedstawienie jest kontynuacją programu MEN: „Książki naszych marzeń”. Młodzi artyści wykazali się ogromnym talentem i kunsztem aktorskim. 18 grudnia gościliśmy w naszej szkole dzieci wraz z opiekunami z Publicznego Przedszkola w Świętoszówce, którym zaprezentowano widowisko. Występ uczniów wzbudził wiele emocji u młodego widza i został nagrodzony gromkimi brawami.

            mgr Grażyna Gaszek

          • Zawody MPK

          • 01 grudnia 2015 r. w Grodźcu odbyły się zawody w mini koszykówce dziewcząt o mistrzostwo gminy Jasienica. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy piątej i szóstej.

            Dziewczyny w składzie:

            Wiktoria Pyka, Klaudia Grulich, Natalia Męcnarowska, Natalia Łatanik, Justyna Glos, Martyna Chybiorz, Patrycja Chybiorz, Lena Kliś, Klaudia Kuzera, Julia Glos,  Martyna Glos, Natalia Tyrna, Klaudia Burian, Kinga Szota, zdobyły 2 miejsce!

            mgr Tomasz Polak

          • Sklepik Szkolny „Misiaki” z Certyfikatem Zdrowego Sklepiku

          • Nasz sklepik „Misiaki” wziął udział w akcji „Zdrowie po dzwonku” i uzyskał Certyfikat Zdrowego Sklepiku. Celem kampanii Zdrowie po dzwonku jest popularyzacja zdrowego odżywiania wśród dzieci i młodzieży zgodnego z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz  dbanie, aby szkolne sklepiki były zaopatrywane wyłącznie w najwyższej jakości zdrowe produkty wspierające harmonijny rozwój dziecka. Szkoły, które skutecznie realizują promocję zdrowego żywienia dzieci i przestrzegają zasad ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zostają uhonorowane i otrzymują Certyfikat Zdrowego Sklepiku, będący formą uznania dla polityki prowadzonej w szkole i równoznaczny z tym, że w szkole nie prowadzi się sprzedaży niezdrowych dla dzieci produktów.

            mgr Ewa Kalita

          • Dzień Patrona Szkoły

          • Dnia 27 listopada 2015 r. Uczniowie z Koła historycznego pod kierunkiem nauczyciela Janusza Kapsa przygotowali nietypowy apel o Patronie szkoły - Rudolfie Gilu. Uczniowie przebrani w stroje i przy użyciu różnych rekwizytów przypomnieli najważniejsze epizody z życia Rudolfa Gila, przybliżając społeczności szkolnej tą wyjątkową postać, a także niezłomny charakter. Apel uzupełniły pieśni i zdjęcia z kroniki szkolnej.

            mgr Janusz Kaps

          • Zabawa andrzejkowa - budynek w Łazach

          • Dnia 27 listopada 2015 r. w budynku szkoły w Łazach odbyła się zabawa andrzejkowa z udziałem dzieci, uczniów i nauczycieli. Imprezę prowadziła, a zarazem uświetniła, wróżbitka - cyganka Celinka, która przygotowała wiele niespodzianek dla uczniów i nauczycieli. Nie obyło się bez „lania wosku”, które również dostarczyło wiele ciekawych wrażeń. Było bardzo wesoło, gwarno i kolorowo. W przyszłym roku też będziemy czekali na cygankę Celinkę.   

            lic. Agata Glos

          • Zabawa andrzejkowa

          • Od zarania dziejów człowiek bardzo chciał poznać swoją przyszłość. Jedną z takich okazji była wigilia św. Andrzeja, kiedy to panny wróżyły zamążpójście, kawalerowie chcieli się dowiedzieć, czy znajdą piękne i mądre żony, a gospodarze, czy dopisze im i ich rodzinom zdrowie i czy dany rok będzie urodzajny.

            Wróżono w wielu krajach Europy m.in. w Polsce, Czechach, Rosji, Rumunii, Niemczech, Grecji. Najpopularniejsze było lanie przez klucz: wosku, cyny lub ołowiu, ustawianie butów pod ścianą i przekładanie ich w ustalonej kolejności aż do progu, losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, czy w końcu losowanie zaraz po przebudzeniu jednej karki z imieniem chłopaka spod poduszki.

            Także w naszej szkole staramy się utrzymać tradycję andrzejkową, dlatego 26 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, podczas której uczniowie nie tylko tańczyli, ale także wróżyli z dobrą myślą.

            Nasi uczniowie rozumieją, że wróżby to nic innego, jak tylko dobra zabawa, czas spotkania z przyjaciółmi, koleżankami, kolegami, czas radości i jedna z form odpoczynku.

            mgr Teresa Żydek

          • Prawa Dziecka

          •  

            „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach”

            Dnia 20 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony „Prawom dziecka”. Konwencji o Prawach Dziecka. Celem apelu było uświadomienie uczniom potrzeby przestrzegania prawa i zapoznanie ich z najważniejszymi aktami prawa obowiązującymi w Polsce, w Europie i na całym świecie. Szczególną rolą apelu było przypomnienie uczniom ich praw zawartych w Prawa dzieci zostały przedstawione w krótkiej części artystycznej, gdzie przedstawiciele każdego oddziału odegrali scenki, zakończone komentarzem wyjaśniającym.

            mgr Luiza Mider

             

          • ABC Małego ratownika - budynek w Łazach

          • Dnia 19 listopada 2015 r. dzieci 5-cioletnie z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z oddziału Ic i IIb, w budynku szkoły w Łazach, wzięły udział w spotkaniu z ks. Maciejem Korneckim z Grupy Beskidzkiej GOPR. Gość przeprowadził szkolenie z udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentował pierwszy w Polsce poradnik zajęć z pierwszej pomocy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci biorące udział w szkoleniu nauczyły się, w jaki sposób można sprawdzić, czy ktoś jest nieprzytomny, jak ułożyć taką osobę, a także jak podjąć pierwszą reanimację. W śpiewanych rymowankach utrwalały instrukcję zachowania się w takiej sytuacji oraz zapamiętywały numer alarmowy 985. Dzięki ciekawemu przekazowi wizualno – werbalnemu oraz ćwiczeniom praktycznym w pamięci dzieci zostało wiele wiadomości i umiejętności. Teraz każdy z przeszkolonych może powiedzieć, że to wszystko jest „Jasne, jak słońce!”.

            mgr Beata Świst

             

          • Pola Nadziei

          • W dniu 13.11.2015 r. odbył się apel, który rozpoczął jedenastą edycję akcji „Pola Nadziei”. Uczniowie klasy V b oraz uczestnicy koła wokalnego przedstawili historię powstania tej akcji oraz przypomnieli, jaki jest cel programu, czyli pozyskanie środków finansowych na opiekę nad ciężko chorymi w ostatnim okresie ich życia. Ważnym celem tego programu jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Po apelu uczniowie zasadzili w szkolnym ogrodzie cebulki żonkili, otrzymane podczas uroczystej inauguracji w dniu 15.10.2015 r. w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. W tym roku nasi uczniowie nadal będą podejmować prace polegające na zbieraniu funduszy, niezbędnych do budowy stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej. Już teraz zapraszamy wszystkich do czynnego udziału w tej akcji!

            mgr Ewa Kalita

             

             

             

          • Święto Niepodległości

          • Dnia 6 listopada 2015 r. miał miejsce apel okazji święta Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy V a pod kierunkiem nauczyciela historii Janusza Kapsa. W czasie uroczystości uczniowie prezentowali wiersze i prozę patriotyczną. Całość uroczystości uświetniła prezentacja multimedialna i śpiew uczniów z Koła wokalno-instrumentalnego "Moderato" pod kierunkiem  nauczyciela Tomasza Polaka.

            mgr Janusz Kaps

          • ABC Małego ratownika

          • W dniu 05.11.2015 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły zostało przeprowadzone przez ks. Macieja Korneckiego z Grupy Beskidzkiej GOPR szkolenie dla uczniów oddziałów I-III w ramach programu: „ABC Małego ratownika”. Szkolenie miało na celu rozbudzenie w dziecku postawy wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka i uświadomienie, że nawet dziecko może stać się Małym Ratownikiem w momencie udzielania pomocy poszkodowanemu. Poprzez opowiadanie, piosenkę, scenki i zadania w zaprezentowanych książeczkach dzieci poznały podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się w górach i zasady udzielania pierwszej pomocy.

            mgr Luiza Mider

          • Zakoduj robota!

          • 28 października uczniowie klas piątych, wzięli udział w warsztatach programowania z wykorzystaniem robotów Finch, w ramach projektu  „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Celem projektu jest zainteresowanie uczniów programowaniem, jako formą spędzania wolnego czasu, zabawy, a także pokazanie, jak ważne jest przestrzeganie pewnych reguł, norm, aby dane zadanie zostało poprawnie wykonane. Jest to również jeden z pierwszych kroków, które uczniowie podejmują w planowaniu swojej przyszłości zawodowej.

            W trakcie trwania warsztatów uczniowie dowiedzieli się, co to jest  kodowanie, stworzyli swoje pierwsze aplikacje, własnoręcznie zaprogramowali roboty. Finałem akcji były wyścigi robotów zaprogramowanych przez uczniów, które miały, w jak najkrótszym czasie, pokonać tor przeszkód.

            mgr Teresa Żydek

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • W piątek 23 października 2015r. o godz. 9.00 w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Część artystyczną rozpoczął przepięknie zatańczony polonez, za który pierwszaki otrzymały gromkie brawa. Następnie pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i przedstawienia pt. „Pinokio”. Później złożyli uroczyste ślubowanie, po którym pani dyrektor mgr Ewa Anzorge-Janeczko symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania pierwszaków na uczniów. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Pani Dyrektor przypomniała też uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i wręczyła uczniom odblaskowe serca. Natomiast rodzice obdarowali swoje pociechy „rożkami obfitości”.

             

            mgr Edyta Bernasińska