Aktualności

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2025/2026 odbędzie się
            26 czerwca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce według następującego harmonogramu:

            Godzina 9.00 – klasy I-III (uroczystość w sali gimnastycznej)

            klasy IV-VIII (spotkania z wychowawcami w klasach)

            Godzina 10.00 – klasy IV-VIII (uroczystość w sali gimnastycznej)

            Msza Święta w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Świętoszówce o godz. 8.00

             

            Paweł Sowa Dyrektor 
            Szkoły Podstawowej
            im. Rudolfa Gila
            w Świętoszówce

          • Międzynarodowy Dzień Książki

          •      Z okazji „Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych działaniach promujących czytelnictwo. W trakcie lekcji z wychowawcą zapoznali się z historią i pochodzeniem tego święta. Następnie przygotowywali plakaty na podstawie wybranych haseł popularyzujących nawyk czytania. Efekty prac można było podziwiać na szkolnych korytarzach. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności szkolnej.

                 Dzięki akcji nasi uczniowie mogli lepiej  poznać wartość książek.

            Agnieszka Sokół
            Ewa Kalita
            Anna Olszewska- Droździk

          • Wyzwanie z języka polskiego- „Rozpoznaj cytat”

          •      W naszej szkole odbyła się akcja w ramach wyzwania z języka polskiego. Pierwsze zadanie uczestników polegało na rozpoznaniu, z której lektury obowiązkowej pochodził wybrany fragment tekstu. Do rywalizacji włączyli się uczniowie klas ósmych, którzy z powodzeniem rozpoznawali kolejne utwory. Udział w akcji pozwolił uczniom uczyć się zdrowej rywalizacji, a jednocześnie dostarczył wielu pozytywnych emocji.

                 Informujemy, że będą jeszcze kolejne wyzwania z języka polskiego. To nie koniec zabawy!”.

            Agnieszka Sokół
            Ewa Kalita
            Anna Olszewska- Droździk

          • III edycja kiermaszu kartek walentynkowych

          •      Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się kiermasz kartek walentynkowych. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy mogli zakupić własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe, a następnie wysłać je za pośrednictwem specjalnej poczty do swoich koleżanek i kolegów. Dochód ze sprzedaży kartek został przeznaczony na szczytny cel – wsparcie akcji Pola Nadziei. Otrzymanie walentynki było dla wielu uczniów miłą niespodzianką.

                 Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę wyjątkową akcję.

                

             

            Agnieszka Sokół
            Ewa Kalita
            Anna Olszewska- Droździk

             

          • Zielona szkoła – aktywna nauka przez doświadczenie

          •      W dniach 24.05. - 30.05. 2026 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce już trzeci raz wzięli udział w tygodniowym wyjeździe na zieloną szkołę w Dźwirzynie, który okazał się nie tylko atrakcyjną formą wypoczynku, ale przede wszystkim wartościowym doświadczeniem edukacyjnym przygotowanym i przeprowadzonym przy współpracy z firmą SwimSport. Program pobytu został zaplanowany w taki sposób, aby wspierać realizację podstawy programowej oraz rozwój kompetencji kluczowych.

                 Podczas wyjazdu uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Uczyli się pływać na windsurfingu, doskonalili jazdę na rowerze, pływali na deskach SUP oraz przemierzali wodne szlaki kajakami. Nie zabrakło także wspólnego ogniska, które sprzyjało integracji i budowaniu relacji. Szczególny nacisk położono na komunikację i kooperację. Wspólne aktywności, wymagały efektywnego porozumiewania się, dzielenia obowiązków oraz współpracy w grupie. Uczniowie rozwijali empatię, uczyli się słuchać innych i wspierać się nawzajem w realizacji wspólnych celów.

                 To było wspaniałe doświadczenie dla nas wszystkich. Zielona szkoła pokazała, że nauka poprzez działanie jest skuteczna i inspirująca.

                 Mamy nadzieję, że organizowane w szkole wyjazdy nadal będą ważnym elementem wspierającym rozwój młodych ludzi oraz że w przyszłych latach kolejni uczniowie będą mogli skorzystać z takiego wyjazdu.

            Anna Olszewska- Droździk
            Ewa Kalita

          • Szkolna wyprawka pierwszoklasisty

          • WYPRAWKA UCZNIA KL. I

             

            • duży kolorowy blok techniczny (format A3) – 1 szt.

            • małe bloki techniczne z białymi kartkami (format A4) – 3 szt.

            • małe bloki techniczne z kolorowymi kartkami (format A4) – 2 szt.

            • kartki białego papieru ksero – jedna ryza

            • kartki kolorowego papieru ksero (dowolne kolory) – ok 20 kartek

            • zeszyt papieru kolorowego (nie samoprzylepnego) – 1 szt.

            • Bibuła gładka – kilka kolorów – lub jeden zestaw

            • klej w tubce (polecam „Magic”) – 2 szt.,

            • klej w sztyfcie - 2 szt.

            • kredki świecowe/ woskowe – 1 opakowanie

            • kredki ołówkowe (polecam kredki „Bambino” lub „Lyra”) – 1 opakowanie – w piórniku

            • flamastry/pisaki (12 kolorów) – 1 opakowanie

            • pastele olejne – 1 opakowanie

            • linijka - 1 szt.

            • pióro (nie kulkowe) – 1 szt.

            • Czerwony cienkopis lub żelopis

            • Średnio miękki ołówek (HB) – 2 szt.

            • gumka do mazania – 1 szt.

            • temperówka (ze zbiorniczkiem) – 1 szt.

            • farby akwarelowe – 1 opakowanie

            • farby plakatowe / 12 kolorów / - 1 opakowanie

            • pędzle: 1gruby i 2 cienkie,

            • kubek na wodę

            • podkładka na ławkę na zajęcia plastyczne wielkości A3

            • chusteczki higieniczne (100 sztuk) – 2 szt.

            • papierowa teczka zamykana na gumkę – 3 szt.

            • koszulki foliowe A4 – 20 szt.

            • plastelina (co najmniej 8 kolorów) – 2 opakowania

            • nożyczki ( z zaokrąglonymi końcami) – 1 szt.

            • koperty – 5 szt.

            • zeszyt 16 kartkowy w kratkę – 3 szt.

            • zeszyt 16 kartkowy w wąską dwukolorową linię ( z dobrze zaznaczoną liniaturą) – 3 szt.

            • zeszyt gładki 16 kartkowy – 1 szt.

            • podpisany woreczek ze strojem sportowym (biały t-shirt, ciemne spodenki, obuwie z białą podeszwą tzw. „halówki”),

            • obuwie zamienne (do chodzenia po szkole),

            • strój galowy, który obowiązuje na uroczystości szkolne (biała bluzka/koszula, czarne lub granatowe spodnie/spódnica).

             

            Proszę o podpisanie lub charakterystyczne oznaczenie wszystkich elementów wyprawki dziecka.

             

             

          • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu- wycieczka uczniów klasy 7b

          •      28 kwietnia uczniowie klas 7 uczestniczyli w wycieczce do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

                 Podczas zwiedzania podziwiano wyjątkowe podziemne sztolnie, poznano historię górnictwa oraz poznano cenne zabytki związane z pracą górników. Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o dawnym życiu i pracy pod ziemią. Największą atrakcją był spływ łodzią podziemnymi korytarzami- najdłuższy w Europie.  Dostarczył on uczestnikom wielu emocji i na długo pozostanie w naszej pamięci.

                Wycieczka była nie tylko interesującą lekcją historii, ale także świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

            Agnieszka Sokół

          • Robimy pizzę

          •      Z okazji „Dnia Dziecka” uczniowie oddziału 2b wzięli udział w niezwykłych warsztatach robienia pizzy. Każdy uczeń miał okazję samodzielnie stworzyć swoją ulubioną pizzę. Po warsztatach czekała na nich słodka niespodzianka – puchary lodów, kolorowe balony oraz mnóstwo zabawy na placu zabaw. To był naprawdę wyjątkowy dzień!

            Beata Świst

          • Ekologiczne warsztaty dla klas I-III

          •      25 maja 2026 roku w naszej szkole odbyły się ekologiczne warsztaty dla uczniów klas I-III. Celem organizowanych zajęć było budowanie postaw ekologicznych u uczniów, rozbudzanie w nich wyobraźni, pomysłowości oraz chęci odkrywania i pielęgnowania własnych talentów.

                 Uczestnicy spotkania, pod czujnym okiem Pani Marleny oraz nauczycieli, przygotowali wyjątkowe upominki dla swoich Rodziców z okazji zbliżających się świąt - Dnia Mamy i Dnia Taty. Klasy pierwsze tworzyły opowieści na plastrach drewna, klasa druga projektowała kolorowe, personalizowane płócienne torby, natomiast klasy trzecie czerpały inspiracje z natury, tworząc aromatyczne herbaty oraz niepowtarzalne eko-skarbonki.

                 Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania dziecięcej wyobraźni, zdolności manualnych oraz postaw proekologicznych. Powstałe prace zachwyciły wszystkich pomysłowością oraz przyniosły wiele radości obdarowanym Rodzicom.

             

                                                                                                                      Beata Świst

          • Fizyczne i chemiczne doświadczenia klasy 2A

          •      Uczniowie klasy 2A wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych z fizyki i chemii, podczas których samodzielnie wykonywali ciekawe doświadczenia i eksperymenty. Zajęcia pozwoliły połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką oraz lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Badania i obserwacje rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz pracy zespołowej. Eksperymenty są ważnym elementem nauki przedmiotów przyrodniczych, ponieważ pomagają utrwalić zdobywaną wiedzę i zwiększają zainteresowanie nauką.

                 Podczas zajęć uczniowie obserwowali przebieg reakcji chemicznych, analizowali ich efekty oraz prowadzili obserwacje fizyczne. Nie zabrakło również emocji związanych z odkrywaniem nowych zależności i samodzielnym formułowaniem wniosków. Zajęcia przebiegały w atmosferze zaangażowania i współpracy, a wykonane doświadczenia pokazały, że nauka może być jednocześnie ciekawa i inspirująca.

            Ewelina Solowska

          • Z wizytą w Książnicy Beskidzkiej- uczniowie klasy 7b

          •      23 marca 2026 r. uczniowie klasy 7 uczestniczyli w wycieczce do Książnicy Beskidzkiej. Podczas pobytu w bibliotece wzięli udział w ciekawych warsztatach na temat wiosny w tradycji górali beskidzkich. Uczniowie poznali także zwyczaje, kulturę oraz codzienne życie mieszkańców Beskidów. Dowiedzieli się również wielu interesujących informacji o dawnych wiosennych obrzędach.

                 W trakcie wycieczki młodzież zwiedzała bibliotekę i miała okazję poznać jej bogate zasoby. Uczniowie zobaczyli różne działy tego niezwykłego miejsca oraz dowiedzieli się, jak można korzystać z dostępnych książek i materiałów.

                 Wyjazd był bardzo udany. Wszyscy miło spędzili czas, zdobyli nową wiedzę i wrócili do szkoły zadowoleni oraz pełni ciekawych wrażeń.

            Agnieszka Sokó