Aktualności

          • Turniej w mini piłce ręcznej

          •             

                         3 grudnia 2012 r. w Jasienicy  odbył się turniej w mini piłce ręcznej chłopców o mistrzostwo Gminy Jasienica. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 10 uczniów z klas V-VI, a opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Polak.

            Po bardzo walecznej i  wyrównanej grze chłopcy zdobyli 2 miejsce!!! Skład naszej drużyny to: Szymon Machalica, Maksymilian Pyka, Mateusz Rajwa, Kamil Hess, Rafał Kukla, Dawid Szczerbowski , Dorian Sapuła, Patryk Greń, Jakub Olczyk,Arek Rojaczyk  Gratulujemy!!!

             

             

             

          • Andrzejki

          •            

                           Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu.                           

                            W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Filialnej w Łazach. Na uroczystości pojawiła się „Andrzejkowa Wróżka”, która przy pomocy rekwizytów przepowiadała dzieciom przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

             

             

          • Szkolny konkurs pt. „Zasady Udzielania Pierwszej Pomocy”

          •  

                          30 listopada 2012 odbył się konkurs szkolny pt „Zasady Udzielania Pierwszej Pomocy”. Chętni uczniowie z klasy szóstej odpowiadali na 20 pytań testowych przygotowanych przez organizatorów ( Starostwo Powiatowe Wydział Zdrowia). Główną nagrodą była możliwośc  reprezentowania  szkoły na powiatowym konkursie. Do II etapu dostali się: Małgorzata  Gaik, Jan Krząszcz oraz Patryk Kalita.

             

             

          • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          •          

                       W dniu 31.10.2012, w naszej szkole, odbył się apel z okazji Dnia Patrona Szkoły -Rudolfa Gila. Apel rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, po którym uczniowie klasy Va przedstawili  życiorys naszego Patrona. Dzięki ciekawym scenkom i prezentacji multimedialnej  uczniowie przybliżyli widzom postać wielkiego patrioty Rudolfa Gila. Podczas spotkania można było również posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalno- instrumentalnego „Moderato” pod opieką p. Tomasza Polaka. Po występach odśpiewano Hymn Szkoły. Nad całością merytoryczną i artystyczną czuwała p. Ewa Kalita.

             

             

             

          • Pola Nadziei

          •                 

                             Jak co roku, dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Filialnej w Łazach, wzięły udział w inauguracji akcji „Pola Nadziei 2012/2013” poprzez symboliczne sadzenie żonkili  w ogrodzie szkolnym. Prace w ogrodzie poprzedzone były rozmową z dziećmi na temat celu  i znaczenia tej akcji oraz wykonaniem informacyjnej gazetki dla rodziców.

          • Apel inaugurujący akcję "Pola Nadziei 2013"

          •  

            „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”

             

             

                               22 października 2012r. odbył się apel inaugurujący w naszej szkole akcję „Pola Nadziei 2013”. Uczniowie przypomnieli historię tej akcji, jej cele i symbol. Całość wzbogacono recytacją pięknych wierszy mówiących o cierpieniu i przemijaniu.

             

                              Wspomniano również o uroczystym rozpoczęciu 9.Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei 2013” w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku- Białej. Podczas uroczystości zostały wręczone cebulki żonkili, które są symbolem nadziei. Naszą szkołę reprezentowała Izabela Glos z Panią Dyrektor Ewą Anzorge- Janeczko i p. Agnieszką Sokół.

                              Po zakończeniu apelu, uczniowie udali się do ogródka szkolnego, w którym zasadzili cebulki żonkili.

             

             

             

             

             

             

          • Odwiedziny Grobu Patrona Szkoły Podstawowej w Świętoszówce Rudolfa Gila na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Wieszczętach

          •                 Na dwa dni przed Uroczystością Wszystkich Świętych, celem rozbudzania w dzieciach uczuć tradycji regionalnej, szacunku do drugiego człowieka i patriotyzmu, realizując plan działań Szkolnego Koła PCK w piękny, słoneczny, chociaż mroźny i śnieżny dzień 30 października 2012 r. uczennice naszej szkoły wraz z opiekunem SK PCK panią Bożeną Mieszczak wybrały się na cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Wieszczętach. Całą społeczność naszej szkoły reprezentowały 4 uczennice klasy VI a: Daria Ferrara, Izabela Glos, Zuzanna Obracaj i Monika Suchy.

             

                            Na cmentarzu w Wieszczętach spoczywa Patron naszej szkoły Rudolf Gil. Temu młodemu człowiekowi studiowanie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przerwała  II  Wojna  Światowa. Dzielnie walczył z najeźdźcą, lecz dostał się do niewoli.  Z niewoli udało mu się zbiec i po ucieczce z transportu jenieckiego wrócił do domu. Szybko nawiązał kontakt z polskim podziemiem i przyłączył się do partyzantów. Działał pod pseudonimem  „Konrad” w Grupie Ustrońskiej, która była pod  dowództwem  Gwardii  Ludowej.  Podczas przejścia z  Ustronia do  Brennej, w czasie jednej z partyzanckich akcji, w pobliżu szałasu na Równicy 32 letni nauczyciel i dobrze zapowiadający się artysta malarz zginął w obronie naszego ukochanego Śląska Cieszyńskiego – naszej Ojczyzny.

             

                           Za tę ofiarę my z wdzięcznością, jak co roku, troszczymy się o grób naszego Patrona. Również 30.10.2012r. złożyłyśmy na grobie wieniec, zapaliłyśmy znicze i uczciłyśmy pamięć Rudolfa Gila chwilą ciszy, zadumy i modlitwy.

             

             

          • Konkurs plastyczny z okazji 25-lecia powstania Ośrodka Zdrowia w Jasienicy

          •                    

                         Z okazji obchodów 25-lecia powstania Ośrodka Zdrowia w Jasienicy - zorganizowano we wrześniu konkurs plastyczny na temat ochrony zdrowia. Proponowanymi tematami konkursowymi były następujące hasła: „Myj ręce, myj zęby będziesz zdrowy i piękny” oraz „Mój lekarz – mój przyjaciel”.  Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli w tym konkursie. W kategorii dzieci przedszkolnych II miejsce zdobyła Wioletta Romańska, a III miejsce Nikola Gawlas. Natomiast Daria Tolasz, Anna Greń i Nataniel Małysz zdobyli wyróżnienia. W kategorii uczniów kl. I-III wyróżnienia otrzymały uczennice klasy IIb Natalia Tyrna oraz Martyna Chybiorz. W kategorii klas IV-VI wyróżnienie wywalczył uczeń klasy VIa Arkadiusz Rojczyk.  Laureatom gratulujemy!

             

             

          • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

          •  

                       To jedno z niewielu świąt w roku poświęcone pedagogom i pracownikom szkoły, kiedy uczniowie mają możliwość podziękowania nauczycielom za trud nauczania i wychowania. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Popularnie nazywamy go Dniem Nauczyciela.

                       Podczas tegorocznych obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej, które przypadły w naszej szkole na 12.10.2012R. postawiliśmy na humor. Aby uprzyjemnić nauczycielom ten dzień oraz podziękować za trud pracy, uczniowie pod opieką Pani Grażyny Gaszek, Pana Tomasza Polaka oraz Pani Klaudyny Łaciok przygotowali program artystyczny. Scenki z życia szkoły miały na celu nie tylko ukazać ciężką pracę nauczycieli, ale przede wszystkim podkreślić jak wyjątkową więzią połączeni są uczniowie i grono pedagogiczne. Przemówienie Pani Dyrektor mgr Ewy Anzorge-Janeczko poświęcone pracy nauczyciela oraz innych pracowników szkoły skłoniło do refleksji wszystkich obecnych oraz zmotywowało do dalszych starań. Uroczystość zakończono życzeniami skierowanymi do pracowników szkoły oraz wręczeniem symbolicznych upominków z rąk uczniów.

             

            W podziękowaniu,

            za trudną pracę i wskazanie

            właściwej drogi życzymy całemu Gronu Pedagogicznemu

            dużo zdrowia, energii i wytrwałości,

            byście mogli w pełni realizować swoje plany

            życiowe i zawodowe.

            Życzymy również, aby podejmowany trud

            był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

             

                                                              Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce

             

             

          • Mini piłka nożna

          •                      

                        9 października 2012 r. w Międzyrzeczu Górnym odbył się turniej półfinałowy mistrzostw powiatu bielskiego w mini piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. Nasza druzyna wygrywając turniej gminny, wywalczyła sobie prawo do reprezentowania gminy Jasienica w tych zawodach.

                        Chłopcy w składzie: Szymon Machalica, Maksymilian Pyka, Mateusz Rajwa, Rafał Kukla, Marcin Rączka, Dorian Sapuła, Patryk Greń, Jakub Olczyk po bardzo wyrównanej walce zdobyli 2 miejsce, tracąc tylko 1 bramkę!!! Gratulujemy!!!

             

             

          • Audycja muzyczna

          •          

             

                        5 października 2012 roku po raz kolejny uczniom naszej szkoły zaprezentował się zespół muzyczny "Metrum". Ci znakomici muzycy wprowadzili nas w świat polskiej muzyki narodowej audycją muzyczną pt. "Z biegiem Wisły". Dzieci poznały tańce takie jak - Krakowiak, Kujawiak, Mazur, Polonez. Wszyscy świetnie się bawili, tańcząc i śpiewając znane biesiadne piosenki. Uczniowie z pewnością czekają więc na kolejną audycję.

             

             

          • Mini piłka nożna

          •                             

                        28 września 2012 roku w Międzyrzeczu Górnym odbył się turniej w mini piłce nożnej chłopców o mistrzostwo Gminy Jasienica. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 8 uczniów z klas V-VI, a opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Polak.

                        Po bardzo walecznej i wyrównanej grze chłopcy zdobyli 1 miejsce!!! Skład naszej drużyny to: Szymon Machalica, Maksymilian Pyka, Mateusz Rajwa, Rafał Kukla, Marcin Rączka, Dorian Sapuła, Patryk Greń, Jakub Olczyk. Gratulujemy!!!

             

             

          • WITAJ SZKOŁO!

          •  

             

                                         3 września 2012r w Szkole Podstawowej im. R. Gila w Świetoszówce odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/2013. Pani dyrektor Ewa Anzorge – Janeczko przywitała zebranych na sali uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Apel uświetnił występ artystyczny naszych uczniów pod kierownictwem pana T. Polaka oraz pani G. Gaszek. Następnie pani dyrektor przedstawiła wszystkich pracowników szkoły wraz z przydzielonymi im w tym roku szkolnym zadaniami. Po uroczystości nauczyciele, rodzice oraz uczniowie udali się do klas.

             

             

             

             

          • ZIELONA SZKOŁA

          •  

            DARŁÓWKO - to atrakcyjna miejscowość nadmorska na wybrzeżu koszalińskim, położona w czystej ekologicznie okolicy. Posiada doskonały mikroklimat - dużo lasów iglastych, czyste, żywiczne powietrze- to tutaj, w ośrodku Piramida w dniach
            29.05-8.06.2012r. uczniowie kl. VI pod opieką pań: Teresy Żydek i Marioli Szostok, przebywa na Zielonej Szkole. Oprócz obowiązkowych zajęć dydaktycznych podczas których, realizowana jest podstawa programowa z każdego przedmiotu, uczniowie mogą korzystać z wielu atrakcji.
            Między innymi są to:
             

            - inhalacje,

            - gimnastyka korekcyjna,

            - zajęcia na basenie krytym z podgrzewaną wodą,

            - zajęcia z instruktorem na ścianie wspinaczkowej,

            - zajęcia na korcie tenisowym,

            - ognisko,

            - dyskoteki,

            - projekcje DVD,

            - karaoke – zabawy,

            -wycieczka autokarowa.

            Nad zdrowiem uczestników czuwa codziennie pielęgniarka.

             

             

          • Dzień Mamy i Taty w naszej szkole

          •                          

             

                                         25 maja 2012r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy i Taty. Program artystyczny składał się z „Koncertu Życzeń” podczas którego, każda klasa miała okazję złożyć życzenia swoim rodzicom oraz zaprezentować swoje zdolności w piosence lub tańcu.  Na koniec goście udali się na słodki poczęstunek a dzieci wręczyły swoim ukochanym rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

             

             

          • Real Junior Cup 2012

          •           

                   

                   

                              6 maja w Bielsku – Białej odbył się turniej eliminacyjny  Real Junior Cup 2012! Mecze odbywały się  na specjalnie przygotowanych na tę okazję boiskach „street soccer” czyli ulicznej odmianie futbolu. Gośćmi specjalnymi zawodów Real Junior Cup byli czterej piłkarze Podbeskidzia.

                              Nasi chłopcy w składzie: Szymon Machalica, Robert Obracaj, Kamil Waleczek, Marek Badura oraz Szymon Walczak  zdobyli PIERWSZE MIEJSCE!!! Oprócz dyplomów, medali oraz drobnych prezentów chłopcy wywalczyli kwalifikacje do czerwcowego półfinału w Katowicach. GRATULUJEMY!!!

             

             

          • DZIEŃ ZIEMI I MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          •  

                              Dzień 27 kwietnia 2012 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świetoszówce, a to za sprawą obchodów Dnia Ziemi oraz Międzynarodowego Dnia Książki. Święta te stały się doskonałą okazją do pogłębiania naszej wiedzy o ekologicznym stylu życia oraz zachęciły do czytania książek.

             

                             Obchody Dnia Ziemi oraz Międzynarodowego Dnia Książki uczniowie i nauczyciele rozpoczęli od uroczystego apelu, na początku przemówiła Pani Dyrektor Ewa Anzorge-Janeczko, następnie uczniowie klas 6a, 6b i 5a zaprezentowali program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję. Przedstawienie wprawiło wszystkich w dobry humor.

             

                             Po apelu uczniowie wspólnie z nauczycielami wykonali plakaty na temat  "Chrońmy przyrodę" lub projektowali okładkę książki. Prace zostały zaprezentowane w sali gimnastycznej.

             

                             Obchody Dnia Ziemi zostały zakończone udziałem uczniów w akcji "Sprzątanie Świata". Każda klasa miała wyznaczony teren do sprzątania. Mieszkańcy naszej okolicy byli pełni podziwu dla uczniów, którzy z energią i chęcią zbierali butelki, papiery, puszki oraz folie. Działania te są godne do naśladowania. Ponadto liczne worki, wypełnione po brzegi śmieciami dały do myślenia niejednemu mieszkańcowi.

             

                              Tego typuakcje edukacyjne są świetnym ukoronowaniem wszystkich działań przyrodniczych i ekologicznych prowadzonych w nasze szkole oraz zachęcają do częstszego korzystania z biblioteki szkolnej.

             

             

          • KONKURS PLASTYCZNY WIOSNA 2012

          •  

            O, jak wesołe nastały czasy!

            W śliczną się barwę przybrały lasy;

            Słońce się coraz wyżej pomyka;

            Ledwo śnieg widać, lecz i ten znika.

            /Adam Naruszewicz/

             

                          20 kwietnia 2012r. w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce rozstrzygnięto konkurs plastyczny Wiosna 2012. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody, kształtowanie wyobraźni dzieci i kształcenie szacunku wobec natury.

            Każdy uczestnik mógł złożyć jedną pracę wykonaną dowolną techniką.Przy ocenie dzieł brano pod uwagę sposób ujęcia tematu, oryginalność, staranność i estetykę pracy.

            W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Patrycja Chybiorz z kl. Ib, a wyróżnienie otrzymał Artur Bańkowski z kl. Ib. Natomiast w kategorii klas starszych I miejsce przyznano Michalinie Szetyńskiej z kl. VIa. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy wielu sukcesów .

             

             

          • Międzyszkolny Konkurs Origami

          •  

             

             

            Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Prace nadesłali uczniowie ze szkół w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowic, Świętoszówki, Chełmka i Mysłowic.

             

            Celem konkursu było:

            • rozwijanie wrażliwości estetycznej
            • propagowanie sztuki origami jako atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu
            • doskonalenie sprawności manualnej
            • rozbudzanie wyobraźni przestrzennej

             

                    Prace oceniane były w 3 kategoriach:

            • origami płaskie
            • origami przestrzenne
            • origami modułowe

                    Jury oceniało:

            • pomysłowość, oryginalność i wyobraźnię w zakresie przedstawienia tematu
            • atrakcyjność wizualną
            • estetykę wykonania
            • właściwy dobór użytego papieru

             

                    Nagrody otrzymują:

             

            Kategoria

            Lokata

            Tytuł pracy

            Autor pracy

            Kategoria wiekowa

            Nazwa szkoły

            Opiekun

            Origami płaskie

            I miejsce

            Podwodny świat

            Przemysław Klimek

            kl. 2

            SZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku

            mgr Agata Juszyńska

            Wyróżnienie

            Zaczarowana kraina

            Maria Kalemba

            kl. 3

            SZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku

            mgr Agata Juszyńska

            Wyróżnienie

            Rumcajs

            Wojciech Szendzielarz

            kl. 3

            ZSP im. A. Mickiewicza w Mazańcowicach

            mgr Anna Hanzlik

            I miejsce

            Bukiet

            Patrycja Jażdżewska

            kl. 4

            SZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku

            mgr Beata Babiuch

            Wyróżnienie

            W kosmosie

            Julia Secemka

            kl. 6

            SP nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Mysłowicach

            mgr Agnieszka Rabicka

            Origami modułowe z użyciem kleju

            I miejsce

            Bałwan

            Gabriela Grelowska

            kl. 6

            ZSP w Iłownicy

            mgr Regina Pietraszek

            mgr Anna Mleczko

            I miejsce

            Łabędź

            Natalia Strządała

            kl. 3

            SP im. R. Gila w Świętoszówce

            mgr Teresa Żydek

            Origami modułowe bez użycia kleju

            I miejsce

            Gwiazda

            Łukasz Ćmok

            kl. 5

            ZSP w Iłownicy

            mgr Regina Pietraszek

            mgr Anna Mleczko

            Wyróżnienie

            Sześcio-ośmiościan

            Katarzyna Romańczyk

            kl. 6

            SP nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Mysłowicach

            mgr Agnieszka Rabicka

            Wyróżnienie

            Kręciołek

            Karolina Żydek

            kl. 6

            ZSP im. T. Kościuszki w Jasienicy

            mgr Małgorzata Błachut

            Origami przestrzenne

            I miejsce

            Zapraszamy do zoo

            Julia Hoinkis

            kl. 5

            SP 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Mysłowicach

            mgr Agnieszka Rabicka

            Wyróżnienie

            Diabełek

            Wiktoria Moczała

            kl. 4

            SP im. R. Gila w Świętoszówce

            mgr Teresa Żydek

             

             

            Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie już za rok!

             

             

            Serdeczne podziękowania dla sponsorów konkursu:

             

                                       

             

             

             

             

          • XI Gminny Konkurs Ortograficzny

          •  

             

            Błędy ortograficzne to takie literackie odciski palców człowieka.

            Stephen King

             

                                             28 marca 2012r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy odbył się XI Gminny Konkurs Ortograficzny „Arcymistrz Ortografii” o Pióro Wójta Gminy Jasienica. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas VI: Weronika Kocurek i Karolina Karkoszka. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie dyktanda, unikając błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Zarówno Weronika, jak i Karolina spisały się znakomicie. Weronika Kocurek zajęła II miejsca, a Karolina Karkoszka otrzymała wyróżnienie. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody, które wręczył Wójt Gminy Jasienica Pan Janusz Pierzyna.

             

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów.