W dniach 8-9 czerwca 2017 r. oddziały V a, VI a, VI b wraz z opiekunami – panią Ewą Kalitą, panią Dominiką Tumas, panią Anną Olszewską-Droździk i panem Pawłem Sową uczestniczyły w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Mieliśmy okazję poznać piękne okolice Kielecczyzny. Odwiedziliśmy posiadłość Mikołaja Reja w Nagłowicach i poznaliśmy historię życia tego znanego człowieka. Następnie udaliśmy się do Chęcin na ruiny zamku królewskiego. Tam przewodnik w niezwykle ciekawy sposób przedstawił wszystkim historię tego miejsca nierozerwalnie związaną z losami państwa polskiego. Wśród kamiennych murów uczniowie mieli okazję przymierzyć rycerskie zbroje a niektórzy śmiałkowie dali się nawet zakuć w dyby. Później udaliśmy się do Kielc, gdzie przeszliśmy przez kompleks jaskiń w miejscu zwanym Kadzielnia.
Następny dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia słynnego dębu „Bartek” . Byliśmy pod wrażeniem jego potężnych rozmiarów. Wiek drzewa naukowcy szacują na 800 lat. Potem pojechaliśmy do urokliwego Dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Posiadłość ta została ufundowana przez rodaków wdzięcznych za twórczość pisarską naszego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Obejrzeliśmy piękne wnętrza domu i przedmioty, których na co dzień używał autor Trylogii. Ostatnim punktem naszej wycieczki było muzeum zegarów w Jędrzejowie. Tam podziwialiśmy kunszt wykonania różnorodnych przyrządów wskazujących czas oraz sprzęty domowe charakterystyczne dla XIX-wiecznej Polski.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Świętoszówki. Mamy nadzieję, że ta wyprawa stanie się pretekstem do wakacyjnych, rodzinnych wyjazdów i poznawania ciekawych zakątków naszej ojczyzny.
mgr Anna Olszewska-Droździk