• Parton szkoły

• Rudolf Gil urodził się 9 listopada 1912 roku w Wieszczętach. Był najstarszym dzieckiem Janiny i Jana Gilów.

Uczęszczał do Szkoły Ludowej w Łazach, a następnie w Skoczowie. W roku 1925 wstąpił do Szkoły Wydziałowej w Bielsku. Pracował w kółku modelarskim i radiofonicznym. Po ukończeniu III klasy Rudek zapisał się do Seminarium Nauczycielskiego w Białej. Interesowało go malarstwo i biologia. W 1932 roku zdał maturę z wynikiem bardzo dobrym.

Następnie odbył służbę wojskową oraz ukończył podchorążówkę. Posadę nauczyciela otrzymał w Katowicach. Nawiązał kontakt ze sławnym artystą malarzem Pawłem Stellerem.

W roku 1938 zapisał się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
          Studia przerwała mu II Wojna Światowa. Młody podchorąży walczył z najeźdźcą, dostał się do niewoli. Po ucieczce z transportu jenieckiego wrócił do domu. Nawiązał kontakt z polskim podziemiem i wstąpił do partyzantki. Działał
          jako  Konrad  w Grupie Ustrońskiej, która znajdowała się pod dowództwem Gwardii Ludowej.

Zginął 6 czerwca 1944 roku podczas przejścia z Ustronia do Brennej w pobliżu szałasu na Równicy.

Grób Rudolfa Gila znajduje się na cmentarzu w Wieszczętach.