• Historia szkoły

• Pan Franciszek Strzygocki ofiarował bydynek wraz z ogrodem nr 24 w Świętoszówce. W roku 1887 r. rozpoczęto przebudowę domu na budynek szkolny, a w lipcu 1888 r. budowę zakończono. W nowo przebudowanej szkole wschodnia połowa została przeznaczona na naukę, zachodnia zaś na mieszkanie dla nauczyciela. Ówczesnym kierownikiem szkoły był Pan Karol Kozieł. Początkowo liczba uczniów w szkole dochodziła do pięćdziesięciu, później wzrastała. Po śmierci Pana K. Kozieły nowym kierownikiem szkoły został Pan Adolf Adamczyk. W tym czasie uczono wielu przedmiotów praktycznych takich jak: szycie, haftowanie czy gotowanie. W tymże roku powstała propozycja budowy nowej szkoły.

Budowa trwała trzy lata. Otwarcie nastąpiło w 1939 r. Pierwszego września wybuchła II wojna światowa. Niemcy po objęciu władzy w urzędach i szkołach zniszczyli wszelką dokumentację szkolną i polską. Dopiero 7 kwietnia 1945 r. zostały wyzwolone Biery, Świętoszówka i Grodziec.

Szkoła w Świętoszówce była w 60% zniszczona. Mimo tego smutnego faktu 1 września 1945 r. rozpoczęto naukę. Warunki były bardzo ciężkie. Dwie czynne klasy były zastawione ławkami, tablicę stanowił czarny papier na ścianie, kawałek kredy i ołówek. Ludność widząc ciężkie warunki przystąpiła do pomocy. Kierownikiem szkoły w latach 1947 - 1970 został Pan Maciej Frycz. Zwiększała się liczba uczniów i nauczycieli.

3 marca 1962 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Rudolfa Gila.

W 1973 r. dyrektorem szkoły został Pan Jerzy Jany. W roku 1982 r. nowym dyrektorem szkoły został Pan Bolesław Fokt, który nawiązał współpracę ze społecznym komitetem remontu i rozbudowy budynku szkolnego pod przewodnictwem mgr inż. Benedykta Samola. Dyrektor Fokt nie szczędził sił dla dobra szkoły, dozorując prace nawet do późnych godzin wieczornych. W 1985 roku odszedł na emeryturę, a na stanowisko dyrektora szkoły została powołana Pani Lidia Sztwiorok. Od 2002 r. do 2007 r. dyrektorem szkoły była Pani Kamila Sokołowska, a następnie do 2020 r. Pani Ewa Anzorge-Janeczko.Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora szkoły jest Pan Paweł Sowa