Aktualności

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2025/2026 odbędzie się
            26 czerwca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce według następującego harmonogramu:

            Godzina 9.00 – klasy I-III (uroczystość w sali gimnastycznej)

            klasy IV-VIII (spotkania z wychowawcami w klasach)

            Godzina 10.00 – klasy IV-VIII (uroczystość w sali gimnastycznej)

            Msza Święta w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Świętoszówce o godz. 8.00

             

            Paweł Sowa Dyrektor 
            Szkoły Podstawowej
            im. Rudolfa Gila
            w Świętoszówce

          • Międzynarodowy Dzień Książki

          •      Z okazji „Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych działaniach promujących czytelnictwo. W trakcie lekcji z wychowawcą zapoznali się z historią i pochodzeniem tego święta. Następnie przygotowywali plakaty na podstawie wybranych haseł popularyzujących nawyk czytania. Efekty prac można było podziwiać na szkolnych korytarzach. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności szkolnej.

                 Dzięki akcji nasi uczniowie mogli lepiej  poznać wartość książek.

            Agnieszka Sokół
            Ewa Kalita
            Anna Olszewska- Droździk

          • Wyzwanie z języka polskiego- „Rozpoznaj cytat”

          •      W naszej szkole odbyła się akcja w ramach wyzwania z języka polskiego. Pierwsze zadanie uczestników polegało na rozpoznaniu, z której lektury obowiązkowej pochodził wybrany fragment tekstu. Do rywalizacji włączyli się uczniowie klas ósmych, którzy z powodzeniem rozpoznawali kolejne utwory. Udział w akcji pozwolił uczniom uczyć się zdrowej rywalizacji, a jednocześnie dostarczył wielu pozytywnych emocji.

                 Informujemy, że będą jeszcze kolejne wyzwania z języka polskiego. To nie koniec zabawy!”.

            Agnieszka Sokół
            Ewa Kalita
            Anna Olszewska- Droździk

          • III edycja kiermaszu kartek walentynkowych

          •      Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się kiermasz kartek walentynkowych. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy mogli zakupić własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe, a następnie wysłać je za pośrednictwem specjalnej poczty do swoich koleżanek i kolegów. Dochód ze sprzedaży kartek został przeznaczony na szczytny cel – wsparcie akcji Pola Nadziei. Otrzymanie walentynki było dla wielu uczniów miłą niespodzianką.

                 Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę wyjątkową akcję.

                

             

            Agnieszka Sokół
            Ewa Kalita
            Anna Olszewska- Droździk

             

          • Zielona szkoła – aktywna nauka przez doświadczenie

          •      W dniach 24.05. - 30.05. 2026 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce już trzeci raz wzięli udział w tygodniowym wyjeździe na zieloną szkołę w Dźwirzynie, który okazał się nie tylko atrakcyjną formą wypoczynku, ale przede wszystkim wartościowym doświadczeniem edukacyjnym przygotowanym i przeprowadzonym przy współpracy z firmą SwimSport. Program pobytu został zaplanowany w taki sposób, aby wspierać realizację podstawy programowej oraz rozwój kompetencji kluczowych.

                 Podczas wyjazdu uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Uczyli się pływać na windsurfingu, doskonalili jazdę na rowerze, pływali na deskach SUP oraz przemierzali wodne szlaki kajakami. Nie zabrakło także wspólnego ogniska, które sprzyjało integracji i budowaniu relacji. Szczególny nacisk położono na komunikację i kooperację. Wspólne aktywności, wymagały efektywnego porozumiewania się, dzielenia obowiązków oraz współpracy w grupie. Uczniowie rozwijali empatię, uczyli się słuchać innych i wspierać się nawzajem w realizacji wspólnych celów.

                 To było wspaniałe doświadczenie dla nas wszystkich. Zielona szkoła pokazała, że nauka poprzez działanie jest skuteczna i inspirująca.

                 Mamy nadzieję, że organizowane w szkole wyjazdy nadal będą ważnym elementem wspierającym rozwój młodych ludzi oraz że w przyszłych latach kolejni uczniowie będą mogli skorzystać z takiego wyjazdu.

            Anna Olszewska- Droździk
            Ewa Kalita

          • Szkolna wyprawka pierwszoklasisty

          • WYPRAWKA UCZNIA KL. I

             

            • duży kolorowy blok techniczny (format A3) – 1 szt.

            • małe bloki techniczne z białymi kartkami (format A4) – 3 szt.

            • małe bloki techniczne z kolorowymi kartkami (format A4) – 2 szt.

            • kartki białego papieru ksero – jedna ryza

            • kartki kolorowego papieru ksero (dowolne kolory) – ok 20 kartek

            • zeszyt papieru kolorowego (nie samoprzylepnego) – 1 szt.

            • Bibuła gładka – kilka kolorów – lub jeden zestaw

            • klej w tubce (polecam „Magic”) – 2 szt.,

            • klej w sztyfcie - 2 szt.

            • kredki świecowe/ woskowe – 1 opakowanie

            • kredki ołówkowe (polecam kredki „Bambino” lub „Lyra”) – 1 opakowanie – w piórniku

            • flamastry/pisaki (12 kolorów) – 1 opakowanie

            • pastele olejne – 1 opakowanie

            • linijka - 1 szt.

            • pióro (nie kulkowe) – 1 szt.

            • Czerwony cienkopis lub żelopis

            • Średnio miękki ołówek (HB) – 2 szt.

            • gumka do mazania – 1 szt.

            • temperówka (ze zbiorniczkiem) – 1 szt.

            • farby akwarelowe – 1 opakowanie

            • farby plakatowe / 12 kolorów / - 1 opakowanie

            • pędzle: 1gruby i 2 cienkie,

            • kubek na wodę

            • podkładka na ławkę na zajęcia plastyczne wielkości A3

            • chusteczki higieniczne (100 sztuk) – 2 szt.

            • papierowa teczka zamykana na gumkę – 3 szt.

            • koszulki foliowe A4 – 20 szt.

            • plastelina (co najmniej 8 kolorów) – 2 opakowania

            • nożyczki ( z zaokrąglonymi końcami) – 1 szt.

            • koperty – 5 szt.

            • zeszyt 16 kartkowy w kratkę – 3 szt.

            • zeszyt 16 kartkowy w wąską dwukolorową linię ( z dobrze zaznaczoną liniaturą) – 3 szt.

            • zeszyt gładki 16 kartkowy – 1 szt.

            • podpisany woreczek ze strojem sportowym (biały t-shirt, ciemne spodenki, obuwie z białą podeszwą tzw. „halówki”),

            • obuwie zamienne (do chodzenia po szkole),

            • strój galowy, który obowiązuje na uroczystości szkolne (biała bluzka/koszula, czarne lub granatowe spodnie/spódnica).

             

            Proszę o podpisanie lub charakterystyczne oznaczenie wszystkich elementów wyprawki dziecka.

             

             

          • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu- wycieczka uczniów klasy 7b

          •      28 kwietnia uczniowie klas 7 uczestniczyli w wycieczce do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

                 Podczas zwiedzania podziwiano wyjątkowe podziemne sztolnie, poznano historię górnictwa oraz poznano cenne zabytki związane z pracą górników. Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o dawnym życiu i pracy pod ziemią. Największą atrakcją był spływ łodzią podziemnymi korytarzami- najdłuższy w Europie.  Dostarczył on uczestnikom wielu emocji i na długo pozostanie w naszej pamięci.

                Wycieczka była nie tylko interesującą lekcją historii, ale także świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

            Agnieszka Sokół

          • Robimy pizzę

          •      Z okazji „Dnia Dziecka” uczniowie oddziału 2b wzięli udział w niezwykłych warsztatach robienia pizzy. Każdy uczeń miał okazję samodzielnie stworzyć swoją ulubioną pizzę. Po warsztatach czekała na nich słodka niespodzianka – puchary lodów, kolorowe balony oraz mnóstwo zabawy na placu zabaw. To był naprawdę wyjątkowy dzień!

            Beata Świst

          • Ekologiczne warsztaty dla klas I-III

          •      25 maja 2026 roku w naszej szkole odbyły się ekologiczne warsztaty dla uczniów klas I-III. Celem organizowanych zajęć było budowanie postaw ekologicznych u uczniów, rozbudzanie w nich wyobraźni, pomysłowości oraz chęci odkrywania i pielęgnowania własnych talentów.

                 Uczestnicy spotkania, pod czujnym okiem Pani Marleny oraz nauczycieli, przygotowali wyjątkowe upominki dla swoich Rodziców z okazji zbliżających się świąt - Dnia Mamy i Dnia Taty. Klasy pierwsze tworzyły opowieści na plastrach drewna, klasa druga projektowała kolorowe, personalizowane płócienne torby, natomiast klasy trzecie czerpały inspiracje z natury, tworząc aromatyczne herbaty oraz niepowtarzalne eko-skarbonki.

                 Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania dziecięcej wyobraźni, zdolności manualnych oraz postaw proekologicznych. Powstałe prace zachwyciły wszystkich pomysłowością oraz przyniosły wiele radości obdarowanym Rodzicom.

             

                                                                                                                      Beata Świst

          • Fizyczne i chemiczne doświadczenia klasy 2A

          •      Uczniowie klasy 2A wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych z fizyki i chemii, podczas których samodzielnie wykonywali ciekawe doświadczenia i eksperymenty. Zajęcia pozwoliły połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką oraz lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Badania i obserwacje rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz pracy zespołowej. Eksperymenty są ważnym elementem nauki przedmiotów przyrodniczych, ponieważ pomagają utrwalić zdobywaną wiedzę i zwiększają zainteresowanie nauką.

                 Podczas zajęć uczniowie obserwowali przebieg reakcji chemicznych, analizowali ich efekty oraz prowadzili obserwacje fizyczne. Nie zabrakło również emocji związanych z odkrywaniem nowych zależności i samodzielnym formułowaniem wniosków. Zajęcia przebiegały w atmosferze zaangażowania i współpracy, a wykonane doświadczenia pokazały, że nauka może być jednocześnie ciekawa i inspirująca.

            Ewelina Solowska

          • Wycieczka klasy 2a do Brennej – Szlakiem Utopca 25 maja 2026 r.

          •     W dniu 25 maja 2026 roku uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce – grze terenowej „Szlakiem Utopca”. Wyruszyliśmy z malowniczej miejscowości Brenna do Chaty Grabowej. Pogoda dopisała, a piękne górskie krajobrazy sprzyjały wspólnej zabawie i odkrywaniu lokalnych legend oraz tradycji regionu.

                 Podczas wędrówki uczniowie poznali postać Utopca – bohatera beskidzkich podań i legend. Trasa była pełna ciekawych zadań, zagadek i atrakcji, które rozwijały współpracę oraz kreatywność dzieci. Nie zabrakło również czasu na odpoczynek, wspólne rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.

                 Wycieczka była doskonałą okazją do integracji klasy, aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz poznania uroków Beskidu Śląskiego.

            Ewelina Solowska

            Katarzyna Olma

          • Dwudniowa wycieczka do Wrocławia klas 6b i 7a

          •      W dniach 14–15 maja uczniowie klas 6b i 7a uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wrocławia. Podczas pobytu mieliśmy okazję poznać najpiękniejsze zakątki miasta. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Ostrów Tumski oraz wrocławskie Stare Miasto, poznając historię i ciekawostki związane z tym wyjątkowym miejscem. Duże wrażenie zrobił na nas również pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej.

                 Nie zabrakło także atrakcji edukacyjnych. Odwiedziliśmy Panoramę Racławicką, gdzie mogliśmy podziwiać monumentalne dzieło przedstawiające bitwę pod Racławicami, a także Hydropolis – nowoczesne centrum wiedzy o wodzie.

                 Ogromnym przeżyciem był również pobyt w Sky Tower – najwyższym wieżowcu Wrocławia. Z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta.

                 Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, była okazją do wspólnej integracji, nauki i dobrej zabawy. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, pełni pozytywnych emocji i pięknych wspomnień! 😊

             

            Tomasz Strzelec
            Tomasz Polak
            Alicja Mikołajczyk

          • "EDUKACJA Z WOJSKIEM"

          •      W dniu 22.05.2026 w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach programu „Edukacja z wojskiem”, poprowadzone przez żołnierzy z 18-stego bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Celem zajęć było zwiększenie świadomości uczniów na temat bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz zasad pierwszej pomocy.

                 Podczas spotkania uczniowie poznali podstawowe zasady postępowania w przypadku zagrożeń, takich jak pożar, ewakuacja czy alarm. Żołnierze omówili również znaczenie odpowiedzialnego zachowania w sytuacjach niebezpiecznych oraz przedstawili sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci mieli okazję zobaczyć wyposażenie wojskowe oraz zadawać pytania dotyczące służby w wojsku.

                 Zajęcia miały charakter praktyczny i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Spotkanie było wartościową lekcją bezpieczeństwa i odpowiedzialności obywatelskiej. Dzięki udziałowi w programie uczniowie zdobyli cenna wiedzę i umiejętności, które mogą się okazać przydatne w codziennym życiu.

          • Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego !

          •      Szkoła Podstawowa w Świętoszówce zorganizowała IV Gminny Konkurs Plastyczny “ Ilustracja do wiersza – Juliana Tuwima”

            Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

            Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego ,,Wiersze Juliana Tuwima– mój bohater” Wiemy, że czekaliście z niecierpliwością ma wyniki konkursu.

            Jury w składzie Agnieszka Utecht–Pasierbek, Jolanta Hankus, Iwona Pacanek, Justyna Baranowska, Anna Brachowska. Po naradzie biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, walory artystyczne, oryginalność, technikę i estetykę oraz samodzielność wykonania ustaliło następujące wyniki konkursu:

            Nagrodzone prace :

            I miejsce Aleksandra Dziadek 12 lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy

            II miejsce Kamila Cichoń 14 lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu

            III miejsce Michalina Iwanów 9 lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu

            Wyróżniona praca:

            Emilia Piekarczyk 8,5 lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy

            Zuzanna Krupa 9 lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy

            Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Agnieszka Utecht-Pasierbek

          • Z wizytą w Książnicy Beskidzkiej- uczniowie klasy 7b

          •      23 marca 2026 r. uczniowie klasy 7 uczestniczyli w wycieczce do Książnicy Beskidzkiej. Podczas pobytu w bibliotece wzięli udział w ciekawych warsztatach na temat wiosny w tradycji górali beskidzkich. Uczniowie poznali także zwyczaje, kulturę oraz codzienne życie mieszkańców Beskidów. Dowiedzieli się również wielu interesujących informacji o dawnych wiosennych obrzędach.

                 W trakcie wycieczki młodzież zwiedzała bibliotekę i miała okazję poznać jej bogate zasoby. Uczniowie zobaczyli różne działy tego niezwykłego miejsca oraz dowiedzieli się, jak można korzystać z dostępnych książek i materiałów.

                 Wyjazd był bardzo udany. Wszyscy miło spędzili czas, zdobyli nową wiedzę i wrócili do szkoły zadowoleni oraz pełni ciekawych wrażeń.

            Agnieszka Sokó

          • Apel z okazji Świąt Majowych

          •      30 kwietnia 2026 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Majowych – Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Była to wyjątkowa okazja do przypomnienia najważniejszych wydarzeń z historii Polski oraz do wspólnego uczczenia narodowych świąt.

                 Uczniowie przygotowali część artystyczną, podczas której zaprezentowali patriotyczne pieśni, recytacje wierszy oraz montaż słowno-muzyczny poświęcony znaczeniu majowych świąt.

                 Podczas apelu cała społeczność szkolna mogła poczuć wyjątkową atmosferę patriotyzmu i wspólnoty. Uroczystość była cenną lekcją historii oraz okazją do kształtowania szacunku wobec symboli narodowych i tradycji naszego państwa.

          • Dzień Zdrowego Stylu Życia

          •      15 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Stylu Życia. Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia oraz zwiększenie świadomości uczniów na temat dbania o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

                 W ramach obchodów przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania,  pierwszej pomocy przedmedycznej, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem. Dużym zainteresowaniem cieszył się escape room zdrowotny, czy eksperyment – brokat, jako bakterie.

                 Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki tematyczne oraz plakaty przygotowane przez uczniów, prezentujące zasady zdrowego trybu życia.

                 Obchody Dnia Zdrowia były doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej oraz przypomnienia, jak ważne jest codzienne dbanie o zdrowie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny udział w wydarzeniu!

            Anna Brachowska
            Iwona Pacanek
            Ewelina Solowska

          • Przygoda z Nauką - komediowy spektakl teatralny o Szalonych Naukowcach

          •      13.04.2026r. nasi uczniowie wybrali się do CK w Czechowicach- Dziedzicach na wyjątkowe widowisko. Szalona Przygoda z Nauką, to komediowy spektakl teatralny o Szalonych Naukowcach. Fabuła i scenariusz jest przygotowany pod kątem przybliżenia dzieciom dziedziny nauki, w tym wypadku chemii w sposób atrakcyjny poprzez wykonywane widowiskowe eksperymenty, które były dokładnie omawiane przez  grupę naukowców. Spektakl  bawił i uczył.

                 W trakcie widowiska dzieci zobaczyły m.in takie eksperymenty jak :  Pasta dla słonia – widowiskowa reakcja rozkładu nadtlenku wodoru z dużą ilością piany. Reakcja jodku potasu z nadtlenkiem wodoru (perhydrolem) – szybka i barwna reakcja z efektem "gejzera".  

            Chemiczna lokomotywa – efektowna reakcja egzotermiczna z parą i "dymem". Reakcja nadmanganianu potasu z perhydrolem – intensywna reakcja barwna i cieplna.   Chemiczny kameleon – pokazujący zmieniające się kolory w wyniku reakcji redoks. Redukcja nadmanganianu potasu – reakcja z wyraźną zmianą koloru i faz.  

            Eksperymenty z suchym lodem – mgła, burza w probówce, "dymiące" bąbelki.   Eksperymenty z ciekłym azotem – m.in. kruszenie przedmiotów, efekt pary wodnej i skroplonego powietrza.

            Eksperyment z środkiem równowagi – tzw. huśtawka – balansująca reakcja z elementem zabawy i zaskoczenia.  

                 W towarzystwie szalonych naukowców i niezwykłych eksperymentów dzieci odkrywały tajemnice otaczającego świata – w zabawny, bezpieczny i angażujący sposób!  

          • Wyjazd do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

          •      W piątek, 17 kwietnia 2026 roku, uczniowie klasy 3a wzięli udział w niezwykle inspirującej wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Wyjazd był częścią realizowanego w szkole projektu edukacyjnego „Pierwszy krok w Kosmos”, który ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów tematyką astronomii i eksploracji kosmosu, a także kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, logicznego myślenia oraz kreatywności.

                 Dzięki odpowiednio dobranym formom aktywności uczniowie mogli zdobywać wiedzę - poprzez zabawę, doświadczanie i współpracę. Uczestnicy wycieczki mieli za zadanie zdobyć cztery sprawności tematyczne, które symbolizowały różne aspekty przygotowania do podróży kosmicznej. Każda z nich rozwijała inne kompetencje – od wiedzy teoretycznej po umiejętności praktyczne i społeczne.

                 Pierwszym punktem programu była wizyta w nowoczesnej sali projekcyjnej Planetarium, gdzie uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym pokazie nieba. Poznali najważniejsze gwiazdozbiory, planety Układu Słonecznego oraz zasady poruszania się ciał niebieskich i w ten sposób zdobyli sprawność Astronawigatora.

                 Następnie uczestniczyli w warsztatach konstrukcyjnych, podczas których samodzielnie tworzyli modele rakiet. Wykorzystując proste materiały plastyczne i techniczne mogli poczuć się jak prawdziwi inżynierowie. Na zakończenie warsztatów zdobyli sprawność Konstruktora.

                 Kolejnym etapem był pobyt w specjalnie urządzonym pomieszczeniu, gdzie korzystali z takich przyrządów jak refleksomierz, krzesło obrotowe, waga księżycowa, kosmiczne memory, czy interaktywna podłoga. Zadania te wymagały od nich szybkich i precyzyjnych działań, po wykonaniu których zdobyli sprawność Zręczności.

            Po przerwie obiadowej uczniowie uczestniczyli w ostatnim doświadczeniu.

                 Po założeniu skafandrów i hełmów kosmicznych udali się do przestrzeni edukacyjnej Planetarium, symulującej warunki panujące w statku kosmicznym. Musieli wspólnie rozwiązywać zadania i pokonywać przeszkody, które mogłyby pojawić się podczas rzeczywistej misji w kosmos. Były to zarówno zadania logiczne, jak i wymagające komunikacji i wzajemnego wsparcia. Wspólna praca uczyła odpowiedzialności za zespół, słuchania innych i dzielenia się pomysłami, a jej zwieńczeniem było uzyskanie sprawności Współpracy.

                 Po zdobyciu wszystkich sprawności nadszedł bardzo emocjonujący moment – wystrzelenie własnych rakiet. Udaliśmy się na specjalnie przygotowany teren, gdzie pod opieką instruktora, każdy konstruktor mógł wystrzelić własnoręcznie wykonaną rakietę. Na zakończenie wizyty w Planetarium na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka - worki pełne upominków, przygotowane w ramach projektu.

                 Wizyta w Planetarium była pełna wiedzy, zabawy i niezapomnianych przeżyć. Uczniowie wrócili z nowymi umiejętnościami, doświadczeniem i kosmicznym entuzjazmem. To był naprawdę pierwszy krok w kosmos – ale na pewno nie ostatni! Projekt „Pierwszy krok w kosmos” w naturalny sposób połączył naukę z zabawą, teorię z praktyką, a indywidualne działania z pracą zespołową. Uczniowie, zdobywając cztery sprawności – Astronawigatora, Konstruktora, Zręczności i Współpracy – mogli poczuć się jak mali odkrywcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją podróż w kierunku wiedzy i poznania tajemnic Wszechświata. Bez wątpienia ta wycieczka pozostanie na długo w pamięci uczniów klasy 3a, a być może dla niektórych stanie się początkiem prawdziwej pasji do astronomii i nauk przyrodniczych.

                Wyjazd do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie został w całości sfinansowany ze środków projektu pod nazwą „Pierwszy krok w Kosmos”, realizowanego w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (priorytet FESL.06 Fundusze Europejskie dla edukacji, Działanie FESL 06.04 Strategiczne projekty dla obszaru edukacji)”.

            Halina Krupa
            Anna Brachowska

          • Kici-konkurs portret kota z kart ulubionej książki

          • W naszej szkole odbył się konkurs literacko-plastyczny pt.

            Kici-konkurs portret kota z kart ulubionej książki”. Głównym celem konkursu było kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, inspirowanie do aktywności twórczej, rozwijanie wyobraźni i kreatywności u dzieci a także zachęcanie do twórczości plastycznej i doskonalenie sztuki pisania ręcznego.Komisja konkursowa oceniając prace, zwracała uwagę na:- zgodność ilustracji z opisem literackim,- obecność cech wymienionych w wybranym cytacie,- warsztat plastyczny – dobór kolorów, kompozycję- oryginalność i pomysłowość twórczą,- estetykę oraz samodzielność wykonania pracy,- staranność pisma.

              Po dokładnym obejrzeniu i ocenie wszystkich prac wyłoniono laureatów konkursu, którym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział, zaangażowanie i włożoną pracę.

            • Laureaci konkursu z klas I–III:

              • I miejsce: Franciszek Piekiełko

              • II miejsce: Patrycja Panek

              • III miejsce: Hanna Kral

              • Wyróżnienie: Amelia Pakieła

              Z klas IV–VIII: 

              • I miejsce: Aleksandra Gamalczyk

              • II miejsce: Julia Krakowian

              • III miejsce: Lena Gram

              Zachęcamy do udziału w następnych konkursach.