• Jesteśmy kreatywni

        • Klockowe wyzwanie

          Uczniowie oddziału III a podjęli wyzwanie i aktywie uczestniczyli w akcji „Klockowe zadania na każdy dzień maja”. Wyzwanie polegało na codziennym budowaniu z klocków określonej konstrukcji wskazanej na dany dzień przez organizatorów. Uczniowie mieli zbudować m.in. wóz strażacki, rakietę, hotel, łódź piracką, nowoczesny autobus, wieżę, paśnik i wiele innych ciekawych konstrukcji.

          Po zakończonej akcji najaktywniejsi otrzymali dyplomy, a cały oddział certyfikat od organizatorów.

          Ligia Korzeniowska-Mynarska

            

            

          Certyfikat_klockowe_wyzwanie_(1).pdf

           

           

          Kukiełki w oddziale 3a

          W kwietniu uczniowie oddziału 3a wzięli udział w Konkursie organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej (Hałcnowie) na lalkę teatralną z rolki po papierze toaletowym. Konkurs idealnie współgrał z tematyką związaną z teatrem realizowaną zdalnie przez dzieci, podczas której uczniowie m.in. poznali zawody związane z teatrem oraz wirtualnie odwiedzili teatr, aby poczuć magię tego miejsca.  Prace Leny Bortliczek, Hanny Gamrot, Natalii Kłek, Wojciecha Szewczulaka i Antoniego Muzyka zostały docenione przez organizatorów konkursu. Dzieci dostały piękne dyplomy i ręcznie wykonane maski teatralne.

          Konkurs_na_lalke_tetralna__w_3a.pdf

           

          Siła kreatywności!!!

           

          Czas przymusowego pobytu w domu nie oznacza leniuchowania. Uczniowie oddziału

          VIII a wzięli udział w zabawie zaproponowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie

          polegającej na odtworzeniu obrazów słynnych malarzy z materiałów, które można znaleźć

          w domu. Wszyscy wykazali się pomysłowością i i dystansem do samego siebie. Zachęcam do obejrzenia

           ich pracy!

          mgr Anna Olszewska-Droździk

           

           

           

          Interpretacje_dziel_plastycznych(1).pdf

           

          Trimino czy escaperoom

                      Zajęcia rozwijające zainteresowania naszym językiem „Zrozumieć język polski”
          od początku wzbudzały ciekawość uczniów. Nie tylko poruszane zagadnienia, ale także sposób ich omawiania okazał się dość niekonwencjonalny.

          Część tematów zajęć dotyczyła stopnia sprawdzenia znajomości treści lektur: „Hobbit, czyli tam i z powrotem” i „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica  stara szafa”. Aby je uatrakcyjnić  uczniowie na zadanie mieli ułożyć trimino. Jest to gra podobna do domina, tylko tutaj układamy trójkąty - każdy z boków musi pasować do boku innego trójkąta. Każdy bok zawiera jakąś informację, którą należy połączyć z inną tak, aby powstała całość, np. imiona bohaterów z ich wyglądem, daty z wydarzeniami. Po zakończeniu zadania powinna powstać  określona figura.

          Drugim niestandardowym sposobem nauki stał się escaperoom, który na potrzeby naszych zajęć został zmodyfikowany. Uczniowie mieli do rozwiązania zadania ukryte
          w ponumerowanych kopertach. Aby zdobyć kolejne koperty należało wykonać odpowiednie zadanie. Jego rozwiązanie stanowiło klucz do właściwych kopert. Jeśli uczniowie wybrali inną kopertę oznakowaną niepoprawną odpowiedzią, wówczas musieli wykonać dodatkowe ćwiczenia.

          Zarówno trimino, jak i escaperoombardzo spodobały się uczniom i jeszcze nieraz zmierzą się z zagadkami w tych formach.

           

          mgr Agnieszka Sokół

           

          Vincent van Gogh inspiracją dla młodych

          „Twój Vincent” to filmowa biografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy na świecie, Vincenta van Gogha. Wysokiej jakości dzieło zostało zauważone i docenione nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Również uczniowie oddziału VIII a mieli możliwość poznania kulis produkcji filmu „Twój Vincent”. Na wstępie zapoznali się z treścią wywiadu Przemysława Dobrzyńskiego z twórcami animacji. Następnie obejrzeli filmiki ukazujące etapy powstawania wersji pełnometrażowej. Podsumowaniem zajęć o wybitnym Holendrze była próba namalowania jednego wybranego przez uczniów obrazu van Gogha. Uczniowie bardzo chętnie i ambitnie podeszli do zadania. Przejrzeli wiele wytworów sztuki artysty po to, aby wybrać ten właściwy, który najbardziej im się spodobał. Za pomocą odpowiednich akcesoriów tworzyli własne obrazy. Powstały wybitne   dzieła, które można zobaczyć na galerii prac uczniów. 

          mgr Agnieszka Sokół

           

          Bohaterowie komiksu jak żywi

          Kwietniowy wtorek okazał się dla uczniów oddziału IV a niebywale bajeczny. W czasie omawiania bohaterów komiksu pt. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy dzieci mogły się wcielić w wybrane przez siebie postaci. Wśród dziewczyn popularnością cieszyła się Jaga oraz dyrektorka szkoły latania. Natomiast chłopcy postawili na głównych bohaterów, Kajka i Kokosza. Stroje uczniów były przemyślane i starannie przygotowane. Cele lekcji, czyli doskonalenie umiejętności weryfikowania najistotniejszych informacji o bohaterach lektury, analiza ich zachowań i charakterystycznych cech wyglądu zostały zrealizowane. Emocje, jakie towarzyszyły uczniom na zajęciach na pewno wpłynęły na lepszy stopień zapamiętania nowych wiadomości.

          mgr Agnieszka Sokół


           

           

          Życzenia dla STULATKI!!!

           

          To było naprawdę duże wyzwanie! Wszyscy uczniowie naszej szkoły, aby godnie uczcić 100. Rocznicę Niepodległości naszego kraju, mieli za zadanie napisać życzenia urodzinowe dla … Polski.  Teksty powinszowań dla Szanownej Jubilatki wypływały z młodych serc i umysłów.

          Powstały wspaniałe kartki, które stanowią teraz dekorację szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych.

           

           

           

          mgr Anna Olszewska-Droździk

           

          Poczuj się jak Pinokio!

          To była ciekawa i nietypowa lekcja. Uczniowie oddziału IV b pilnie pracowali i analizowali zachowanie drewnianego pajacyka, oceniając czy zasłużył na to, by być prawdziwym chłopcem.

          Uczyliśmy się wyrażać własne zdanie i uzasadniać go, a to jest bardzo trudne. Wszystkie dzieci były przebrane za Pinokia, a strój wykonywały wg własnego pomysłu, ale wykorzystując odpowiednie fragmenty baśni. Udało im się to wyśmienicie.  Przed zakończeniem zajęć wybraliśmy pięć najciekawszych „kreacji”, które zostały nagrodzone ocenami celującymi.

           

           

          mgr Anna Olszewska-Droździk

           

          Lektura w pudełku

           

          Uczniowie oddziału IV b przeczytali lekturę pt. „Mikołajek”. Książkę ocenili jako ciekawą i przystąpili do przeniesienia jej do…pudełka. Każdy miał wg własnego pomysłu stworzyć świat literacki przedstawiony w opowiadaniach o sympatycznym i niesfornym bohaterze. Powstały wspaniałe prace, odzwierciedlające bogatą wyobraźnię dzieci, ich pomysłowość i kreatywność. To pierwsza tego typu twórczość związana z lekturą, mamy nadzieję, że następne będą równie wspaniałe!!!

           

           

           

           

          mgr Anna Olszewska-Droździk

           

           

           

          Odsuń się, bo zasłaniasz mi słońce

           

          Uczniowie oddz. VIII a podjęli się niebywale trudnego, ale jakże ekscytującego zadania: napisania scenariusza krótkiego filmu, którego tematyka dotyczyła spotkania króla Macedonii, Aleksandra Macedońskiego z greckim filozofem, Diogenesem. Pracę wykonano w kilkuosobowych zespołach. Najważniejszym zadaniem było zgromadzenie informacji z zakresu filozofii i historii o tych dwóch wielkich postaciach, a następnie odniesienie się do utworu Andrzeja Kwiatka i Michała Worwąga „Diogenes i Aleksander”. Uczniowie musieli wziąć pod uwagę: scenerię wydarzeń, kostiumy, wskazówki dla aktorów, dialogi między bohaterami. Opracowane materiały stały się bazą do stworzenia niepowtarzalnych scenariuszy filmowych. 

           

          mgr Agnieszka Sokół

           

          Nocne biwakowanie w szkole

          11 maja 2018 roku uczniowie z oddziału V a spotkali się w szkole o godzinie 20.00, by spełnić swoje marzenie – spędzić noc w szkole. Na uczniów czekała moc atrakcji. Oprócz gier zespołowych „Raz, dwa, trzy, bum”, „Jedziemy do zoo” - uczniowie budowali zamki z gazet i spinaczy, „pisali kartkami”, ze związanymi rękami przenosili piknikowy koc, przygotowywali i jedli kolację, oglądali film i najważniejsze - bawili się w podchody. Oczywiście leżeniu w śpiworach towarzyszyły nocne rozmowy na tematy ważne i mniej poważne.

          Zachęcam uczniów do realizowania marzeń tych dużych i tych maleńkich oraz podejmowania nowych wyzwań.

          mgr Teresa Żydek

          „Zbuduj swoją Jasienicę” - gra matematyczna

          „Zbuduj swoją Jasienicę” to gra matematyczno-historyczno-regionalna stworzona przez uczniów z oddziałów IV b i V a w roku szkolnym 2017/2018. Jej prezentacja odbyła się 20 kwietnia 2018 roku podczas Święta Szkoły.

          Celem gry jest propagowanie historii regionu oraz utrwalanie wiedzy matematycznej. Uczniowie wyszukali różne ciekawostki związane z Gminą Jasienica, ze swoimi sołectwami: Biery, Świętoszówka i Łazy, a następnie ułożyli zadania matematyczne z nimi związane. Gra składa się z 48 pytań i z 4 pociętych map gminy.  Za każde poprawnie rozwiązane zadanie gracz zdobywa jeden element  i wygrywa ten, który jako pierwszy ułoży całą mapę.

          Na odwrocie pytań quizowych są fragmenty herbów sołectw, z których, jak z puzzli, należy ułożyć 15 herbów. Jest to wersja dla młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze rozwiązywać zadań matematycznych na poziomie klasy IV i V.

          Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy.

          Uczniowie z oddziałów IV b, V a

          pod opieką p. Teresy Żydek

           

          Biżuteria do noszenia, do obdarowania, do podziwiania!

          Masa solna to wspaniały materiał do modelowania. Jest bardzo tania, prosta do wykonania i bardzo plastyczna. Już samo robienie masy jest świetną zabawą, a lepienie to przecież coś, co dzieci lubią najbardziej. 

          W kwietniu, tuż przed „Świętem Szkoły”, uczniowie oddziału IIIc postanowili wykonać biżuterię z masy solnej. Do jej wykonania wykorzystali foremki do ciastek oraz kolorowe sznureczki. Podczas tworzenia było dużo zabawy i panowała twórcza atmosfera. Mali artyści dzielili się ze sobą kreatywnymi pomysłami. Powstały piękne wisiorki. Twórcy biżuterii są zadowoleni ze swoich prac, a ich dzieła są godne pochwały.

          Uważamy, że efekt końcowy jest przepiękny! Zachęcamy wszystkich do kupienia biżuterii na szkolnym kiermaszu podczas „Dnia Otwartego Szkoły”.

          mgr Beata Świst

          Bądźmy kreatywni !!!

          Dzieci z oddziału przedszkolnego w prezencie dla swoich Babć własnoręcznie wykonały zamiast laurek - torebeczki. Prezenty zaczęły robić od pomalowania wybranymi kolorami papierowych talerzy. Później po wykonaniu dziurek przez Panią przeplatały je kolorową falistą bibułą tworząc uchwyt torebki. Ostatnim zadaniem należącym do wykonania było wyklejenie ich różnymi wyciętymi z papieru kształtami. Pani pozaginała talerzyki, aby przypominały prawdziwą torebkę. Była to super zabawa. Zaś uśmiechy i uściski obdarowanych Babć wspaniałą nagrodą w dzień obchodzenia Dnia Babci i Dziadka 25 stycznia 2018 r.

          Agata Glos

          Cudowna siła wyobraźni!

          Każdy może tworzyć i być twórcą. W myśl tej idei uczniowie oddz. IV a i IV b postanowili wcielić się w rolę TWÓRCY i stworzyć coś wyjątkowego  i  niepowtarzalnego. Zadanie polegało na wykonaniu makiet przedstawiających fantastyczne i niepowtarzalne światy bohaterów „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” oraz „Magicznego drzewa. Olbrzym”. W trakcie robienia makiet dzieci na nowo odkrywały przygody postaci literackich i światy wykreowane przez wybitnych pisarzy. Sztuką nie tylko okazało się czytanie ze zrozumieniem, ale również uruchomienie własnej wyobraźni. Uczniowie sprostali wyzwaniu,  wykazali się niezwykłymi umiejętnościami artystycznymi oraz bujną i bogatą wyobraźnią. Prace uczniów wzbogaciły salę nr 12.

          Gratulujemy wytrwałości i wyobraźni. Czekamy na kolejne dzieła naszych uczniów. 

          mgr Agnieszka Sokół

          Historia XIX wieku - nie musi być nudna!

          Razem z  uczniami  klas siódmych  przygotowaliśmy przedstawienie na temat powstania listopadowego pt.: „Noc Listopadowa”. Moim celem było pokazanie, że stosunkowo nieatrakcyjna i mało ciekawa dla uczniów historia Polski XIX wiecznej może być pokazana w interesującej formie. Spektakl trwał około 30 minut, ale w przedsięwzięciu tym zaangażowały się aż dwa oddziały.   Nasze przedstawienie  otwiera scena musztry wojskowej prowadzonej przez Wielkiego Księcia Konstantego, brata cara Aleksandra I. Następnie przenosimy się do mieszkania Piotra Wysockiego, gdzie spiskowcy rozmawiają na temat  przygotowywanego powstania. Kolejna scena to szturm na Belweder, w którym ukrywa się   ks. Konstanty. Szturm jak wiemy był  jednak nieudany, książę przy pomocy służby uciekł tylnym wyjściem. Przypomnieliśmy również postać niesamowitej Emilii Plater, która na czele oddziału walczyła z Rosjanami na Litwie. Finał  sztuki to scena batalistyczna na szańcach Woli z generałem Sowińskim w roli głównej. Podchorążowie obsługują dwie armaty. Dekoracje wzbogaciły stroje zrobione własnym sumptem i  replika dużej hakownicy imitującej polską artylerię.

          W drugiej części naszego historycznego przedsięwzięcia   reprezentacje oddziałów VII a i VII b wzięły udział w konkursie wiedzy o powstaniu listopadowym. Drużyny trzyosobowe odpowiadały na pytania wyświetlane na ekranie przy pomocy projektora. Zwycięzcami okazali się uczniowie oddziału VII b, w składzie: Nikodem Ulrych, Adrianna Froń, Sylwia Czudek. Laureaci otrzymali cenne nagrody.

          mgr Janusz Kaps

           

          Język to potęga!!!

          Uczniowie oddziału VI a podczas zajęć z języka polskiego zastanawiali się, w jaki sposób należy dbać o nasz język ojczysty i co trzeba zrobić, by wysławiać się poprawnie unikając błędów językowych. Owocem tych rozważań i przemyśleń było wykonanie plakatów, które wskazują odpowiednie działania zmierzające do ochrony języka. Projekty i ciekawe pomysły powstawały w grupach, co dodatkowo zaowocowało  lepszą współpracą między uczniami w klasie.

          mgr Anna Olszewska-Droździk

          Gry planszowe

          „U źródeł” – to pierwszy obszerny dział z języka polskiego, który stanowił duże wyzwanie dla uczniów z oddziału VII b. Podążaliśmy śladami cywilizacji analizując antyczne teksty, szukaliśmy nawiązań i kontekstów we współczesnej literaturze, by w końcu dojść do wniosku, że jesteśmy spadkobiercami wielowiekowej, bogatej tradycji i kultury. Zwieńczeniem naszych wysiłków było wykonanie projektu, który polegał na przygotowaniu przez uczniów gry planszowej na wybrany temat. Powstały wspaniałe i pomysłowe prace, w których widać kreatywność i zaangażowanie ich autorów.  Z dumą je dziś prezentujemy.

          mgr Anna Olszewska-Droździk